Kde hledat práci? Začíná veletrh na VŠE

Kam se podívat na novou pracovní nabídku? Možností je celá řada.
 

Procházíte poctivě inzeráty a lákavé pracovní nabídky stále nepřicházejí? Nezaměřujte se při hledání práce pouze na jeden zdroj. Možností se nabízí celá řada, třeba na pracovním veletrhu, kde si můžete s budoucím zaměstnavatelem pohovořit tváří v tvář.

Hledání práce nikdy nebylo jednoduší než dříve. Jen v Praze nabízejí zaměstnavatelé více než 16 tisíc volných pozic. Ve většině jednotlivých středočeských okresů je k dispozici více než 1 000 pracovních míst. Spoléháte-li se pouze na internet, zbytečně si zavíráte spoustu dveří. Pojďme se podívat na to, jaké možnosti se vám při shánění „dobrého bydla“ nabízejí.

  1. Inzeráty na internetu. Většinu inzerátů firem a personálních agentur najdete dnes pěkně přehledně na internetu. Nespoléhejte se pouze na ty největší. Firmy, které neshánějí zaměstnance tak urgentně, využívají různé neplacené portály, např. muj-bazar.cz, spravnykrok.cz nebo prace.bazos.cz.Nabídek je tu sice méně, to však neznamená, že nenarazíte na tu, která osloví právě vás.
  2. Facebookové skupiny. Zadarmo funguje i přidávání pracovních nabídek do internetových skupin. Výběr můžete omezit podle lokality, zda hledáte práci např. v Praze, Mělníku či Kladně, i podle oboru, např. práce v médiích, práce v nezisku apod.
  3. Pracovní veletrhy. V loňském roce jsme popsali, jak proběhl veletrh práce Profesia Days. Účastníků bylo nakonec méně, než se čekalo. Řada zájemců pouze poslala životopis a do Letňan již osobně nedorazila. Na živo máte ale šanci udělat daleko větší dojem, než pouhým zasláním CV. Můžete se zeptat na vše, co vás zajímá přímo zástupce firem. V podobném duchu probíhají i burzy práce, poslední z nich se konala v Kladně. 15. a 16. března se koná veletrh, který je vhodný především pro absolventy, na půdě Vysoké školy ekonomické. Ze Šance VŠE pro vás chystáme reportáž.
  4. Přímé oslovování firem. Dostali jste se někdy do situace, kdy jste odpověděli na desítky inzerátů? Pokud se vám ozvali z dané firmy, horko těžko jste vzpomínali, o kterou pracovní nabídku se jedná? Jděte na to naopak. Vyhlédněte si vysněnou firmu, nastudujte si o ní maximum informací. Pak do ní zavolejte nezávisle na tom, zda někoho shánějí či nikoliv. Třeba teprve o vypsání nové pozice uvažují, a vy budete mít konkurenční výhodu. Nebo budou někoho hledat za půl roku, a než vydají inzerát, vzpomenou si na váš životopis.
  5. Zazařte na LinkendInu. Pokud už letitými pracovními zkušenostmi disponujete, můžete se dostat do příjemné situace, kdy místo toho, abyste obvolávali firmy, budou personalisté kontaktovat vás. V takovém případě je nadmíru vhodné založit si profil na LinkenInu. LinkedIn si určitě založte, i pokud váš životopis zatím neoslňuje davy. Budete mít pěkně pohromadě profesní historii. Velkou výhodou je také to, že se můžete spárovat s lidmi, které znáte. Nikdy nevíte, který známý zná dalšího člověka, od něhož by mohla vzejít pracovní nabídka vašich snů. Nevíte si s LinkeIndem rady? Poradí vám např. tento kurz.
  6. Zabruste do tištěných plátků. Všichni nežijí jen online. Vyplatí se proto sledovat i tištěnou inzerci v časopisech a novinách nebo nástěnky úřadů práce.
  7. Oslovte personální agenturu. Klienty personální agentury jsou primárně firmy hledající zaměstnance. To je možná nevýhoda pro vás, protože pro ně nejste prioritou. Na druhou stranu za registraci v agentuře obvykle nemusíte nic platit. Uvolní-li se místo, na které byste se hodil/a, personalista vám obratem zavolá. Řada agentur pravidelně posílá aktuální nabídku pozic emailem. (V našem seriálu jsme psali např. o personálních agenturách AXIAL PERSONNEL AGENCYGrafton RecruitmentMM personální služby nebo ZEEBRA.)

Brzy zjistíte, že při hledání práce velmi záleží na to, v jakém regionu, a jaký typ práce sháníte. Odhalíte, který zdroj nebo jejich kombinace je pro vás nejvýhodnější. Rozhlédněte se, neomezujte se a zvolte nejefektivnější řešení.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru