Řidiči porušují zákaz vjezdu do Brd, objevují se i falešná povolení

V CHKO Brdy je zakázáno rozdělávat oheň.
Zobrazit fotogalerii (7)
  |  

Že se do lesních porostů nesmí jezdit auty, to by měl vědět každý řidič. Přesto státní policie řeší téměř tři stovky porušení zákazu vjezdu do CHKO Brdy. Policisté z obvodního oddělení Příbram – venkov mají na starosti území chráněné krajinné oblasti a spolu se zaměstnanci Vojenských lesů a statků a se Správou CHKO Brdy dohlížejí na dodržování režimu v lokalitě. Pomáhá jim i vojenská policie.

Policisté jsou ve středních Brdech, tedy na území dnešní chráněné oblasti a bývalého vojenského újezdu, prakticky každý den. Za osm měsíců letošního roku udělily hlídky už 292 blokových pokut kvůli porušení zákazu vjezdu, z toho bylo během letních prázdnin, kdy byl zesílen výkon služby, uděleno 114 pokut.

"Strážci zákona zaznamenali ve 136 případech také neoprávněné parkování v chráněné oblasti, z toho během léta šlo o 83 zaparkovaných aut. Oproti stejnému období roku 2016 došlo ke snížení počtu těchto přestupků. Přispělo k tomu zřejmě uvědomění si občanů, že hlídky jsou v terénu každý den a také letošní slabá houbařská sezona," uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Turisté policii v Brdech vítají

Přítomnost policie povětšinou návštěvníci Brd vítají. "Je dobře, že tu někdo hlídá dodržování pravidel, protože když tu jezdím s celou rodinou na kole, je nepříjemné, když se za zatáčkou vyřítí auto," řekl Pavel Kolář z Plzně, který Brdy navštěvuje kvůli vyjížďkám na kole skoro každý víkend.

Jenže v Brdech pracují také zaměstnanci lesů a ti si zase stěžují na návštěvníky. "Zejména cyklisté by měli respektovat fakt, že v lese se pracuje, a ne vyhrožovat každému projíždějícímu řidiči. Vždyť oni nevědí, proč je autem v lese. Ať to nechají na policii, jestli někdo porušuje zákon. Nakonec, aut, která v Brdech nemají co dělat, je oproti minulosti díky kontrolám minimum," postěžoval si jeden ze zaměstnanců lesů.

V CHKO se nesmí rozdělávat oheň. Zrovna tak se nesmí v chráněné oblasti tábořit. Návštěvníci mohou přečkat noc v Brdech pouze přenocováním na zemi nebo třeba v síti zavěšené na stromech.

Návštěvníci riskují rozděláváním ohňů

Letos také v důsledku sucha bylo přes celé léto vysoké riziko požárů. Ze zákona se v CHKO nesmí rozdělávat ohně, přesto to někteří nerespektují. Policisté ve čtyřech případech řešili táboření s rozděláváním ohně v lese. Turisté se tím dopustili přestupku proti zákonu o lesích. V létě také porušil jeden člověk vodní zákon, koupal se v nádrži na pitnou vodu, což je zakázané.

Množí se falešná povolení k vjezdu

Policie se tak potýká s novým problémem. Začínají se totiž množit falešná povolení k vjezdu. "Evidujeme už šest falešných povolení. Ve správním řízení pak hrozí řidiči takového falešného povolení až padesátitisícová pokuta," poukázala Schindlová na tento nešvar. V Brdech se také řešily trestné činy. Ve třech případech policisté šetří nebo šetřili krádež dřeva a nafty z pracovního stroje a dokonce i pytláctví.

Se vznikem chráněné oblasti byl navýšen počet policistů o deset lidí, přibyla technika, a to dvě terénní vozidla, dvě čtyřkolky a v letošním roce se do monitoringu daného území zapojil i první policejní dron. V rámci nové koordinační dohody o vzájemné spolupráci mezi Policií ČR a Svazkem obcí Podbrdského regionu vznikl na webových stránkách podbrdsko.com nový odkaz Bezpečné Podbrdsko, jeho cílem je zvýšení informovanosti veřejnosti a získání podnětů od občanů.