Obyvatelé kraje mají pomalý internet. Kdy se to bude řešit a jak?

Rychlý internet je nejen základem pro sledování on-line vysílání, ale i pro úřady
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Obyvatelé Středočeského kraje jsou téměř odříznutí od světa. Tedy toho virtuálního. Poslat mail nebo si prohlížet webové stránky, to by ještě šlo, ale nahrávat větší objem dat nebo sledovat on-line vysílání, to už je problém. Kdo to bude řešit?


 

Kraj má mizerné pokrytí vysokorychlostním internetem. To omezuje nejen uživatele z řad obyvatel regionu, ale také obce či instituce a v neposlední řadě i podnikatele. Na nedostatek upozornilo Středočeské inovační centrum (SIC) a kvůli problému se už dokonce sešli starostové, aby trable řešili.

"Přestože má Středočeský kraj 242 poskytovatelů internetu, neznamená to, že všichni jeho obyvatelé mají k dispozici dobré internetové připojení. Právě opak je pravdou," říká ředitelka Středočeského inovačního centra Rut Bízková. "Ze zkušeností a mapování terénu víme, že připojení je dostačující na poslání e-mailu, ale pro sledování online vysílání nebo přeposílání velkého objemu dat už nestačí. To komplikuje například pracovní uplatnění v malých obcích nebo rozvoj firem. Potřebná rychlost přenosu je 100 Mb/s," dodává.

Jak a proč zavádět "chytrá" řešení?

Nezbytné pro zavedení vysokorychlostního internetu je podle inovačního centra vybudování kvalitní infrastruktury, potřebné jsou zejména optické kabely. Rozšíření brání zejména nefinanční bariéry, spojené se stavebním řízením a nedostatečným zmapováním situace v dané lokalitě.

"Obce, města, ale i kraj by měly umožnit použití vlastních pozemků a nemovitostí k vybudování této infrastruktury, pokud možno bezúplatně. Pokud by budovatelé sítí dokázali uzavírat se starosty lepší dohody, užitek by z toho dlouhodobě měli především samotní obyvatelé měst a obcí, ale také podnikatelé a firmy. To může roztočit spirálu digitalizace správným směrem a na pomyslnou, ne sněhovou, ale digitální kouli se budou nabalovat rozličné aktivity vedoucí k vyšší konkurenceschopnosti kraje a zlepšení života na středočeském venkově," říká radní pro regionální rozvoj Středočeského kraje a starosta Dolních Břežan Věslav Michalik.

Vysokorychlostní internet postrádají dost i úředníci ve městech i obcích. Přeci jen veškerá agenda je na síti a tomu odpovídá při pomalém připojení rychlost vyřizování různých věcí. Podnikatelé si zase stěžují na padání zahlcených systémů, a tím pádem pomalé odezvy.

Středočeské inovační centrum (SIC) zastává pozici iniciátora a koordinátora tvorby nástrojů pro podporu výzkumu, vývoje a inovací na území Středočeského kraje. Pomáhá utvářet partnerství a navazovat nové spolupráce mezi podnikatelskou a akademickou sférou. Přispívá k růstu a rozvoji zejména malých a středních inovačních firem.

O vysokorychlostní internet by měli zájem i v Sedlčanech. "V tuto chvíli máme ve městě standardní připojení. Ale je zřejmé, že digitalizace společnosti vyžaduje jeho větší kapacitu i rychlost. Pro Sedlčany bych tedy zavedení například optických kabelů určitě podpořil,"  říká starosta města Jiří Burian a věří, že tím zlepší život obyvatelům města.

Co brzdí rozvoj internetu?

Prvním impulsem, jak vzbudit zájem o kvalitní vysokorychlostní připojení u starostů středočeských obcí a měst, byla právě zmíněná konference Rychlý internet pro Středočeský kraj.

Účastníci přiblížili, s jakými bariérami se středočeští starostové potýkají a co by potřebovali k tomu, aby mohli naplno využít nové možnosti digitalizace. Jestli to k něčemu bylo, ukáže až čas.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru