Vánoční stromeček nemusí končit u kontejneru. Pořiďte si takový, co se znovu zasadí

Koupíte si podobnou jedličku také?
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Už minulý týden byl zahájen prodej speciálních vánočních jedliček v květináčích. Jejich cílem je tak nabídnout možnost zvolit si svůj vánoční strom takový, který možná nesplňuje nejpřísnější parametry krásy a ideálu, ale alespoň ho nečeká smutný osud v podobě kontejneru nebo skládky. Kde takové stromečky seženete a na kolik přijdou?

Zhruba půlmetrové stromky pocházejí z lesní školky ve Staré Boleslavi. Pokud u nich dodržíte správný postup (pomalá teplotní aklimatizace, zalévání a zajišťování vzdušné prodyšnosti), pak by měly v pohodě zvládnout svůj náročný vánoční úkol i ve vytopených pražských bytech nebo domech.

"Nejedná o standardní vánoční jehličnany pěstované právě a pouze pro vánoční období, nýbrž o stromky běžně pěstované pro výsadby v krajině, měly by posléze úspěšně zvládnout i přesun do země na zahradě nebo v lese," uvádí Petra Fišerová, mluvčí Lesů hlavního města Prahy.

První vánoční stromek postavil pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách.

Kde jedličky skončí?

Ten, kdo nedisponuje vlastní zahradou, kam by mohl jedličku po zimě zasadit, nebo ten, kdo chce stromku věnovat zaslouženou svobodu a odpočinek, může jej vzít v sobotu 7. dubna 2018 ve 14 hodin do Kunratického lesa. Tam totiž skončí bývalé vánoční jedličky pod dohledem pražských lesníků, kteří je budou postupně vysazovat. V budoucnu by tu tak mohl vyrůst celý nový kus "vděčného" svátečního lesa

Kde je možné stromky koupit?

Pro jedličku mohou vyrazit do Zahradnictví Ďáblice, do ekocentra Prales ve Kbelích nebo přímo k jednotlivým hájovnám Lesů hl. m. Prahy (Čimický háj, Chuchelský háj, Kunratický les, Hostivařský lesopark a Divoká Šárka). Cena za jeden stromek je 100 korun. Kromě stromku kupující obdrží i podrobný návod, jak se o jedličku během Vánoc starat. Akce Lesů hl. m. Prahy je inspirována projektem Vánoční stromky zpátky do lesa, který již od roku 1998 realizuje Ekologický institut Veronica.

Kromě jedliček v květináčích budou Lesy hl. m. Prahy v předvánočním období prodávat také klasické řezané vánoční stromky, které lesníci vytipovali při nezbytných výchovných probírkách v lesních porostech.

Jedle bývala nejhojnějším jedličanem

V průběhu 20. století však z českých lesů takřka vymizela, a to hlavně kvůli nevhodnému způsobu hospodaření v lesích, vysoušení krajiny nebo průmyslovým imisím.

V celé České republice se ročně vyhodí kolem milionu vánočních stromků – z toho jenom v Praze je to kolem 300 000 kusů.

"Výsadbami mladých sazenic jí pomáháme postupně se do české přírody zase vracet. Její sazenice jsou pravidelně součástí každoročních výsadeb v pražských lesích, jen letos na jaře jsme v Praze vysadili přes 8 tisíc mladých jedlí," dodává Fišerová.

Kavkazská jedle je i tak nejvíce žádaným vánočním stromkem. V průměru stojí hezký kus českého spotřebitele okolo 500 Kč. Někteří ale pravidelně žádají vysoké stromy a ty vyjdou klidně i na více než 1 000 Kč. O jedličky je obecně dlouhodobě asi dvakrát takový zájem jak o smrčky.