Krnáčová: Nevím, v jaké realitě ti lidé žijí, ale blokovat Prahu je nepřípustné

Primátorka dělá bububu, ale dělá si z ní vůbec někdo něco?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Taxikáři by neměli při protestech proti službám typu Uber blokovat ulice hlavního města, tvrdí primátorka Prahy Adriana Krnáčová. Akce je naplánovaná na čtvrtek 8. února a zatím se dá jen předpokládat, jaký průběh bude mít.

Svůj postoj Adriana Krnáčová sdělila taxikářům na konferenci se zástupci dotčených ministerstev, provozovatelů taxislužeb i digitálních platforem. Proti zprostředkovatelům dopravy přes aplikace protestovali taxikáři již dříve."Vyžadovat řešení formou stávky je nepřípustné. Nevím, v jaké realitě ti lidé žijí, ale tím, že budou blokovat Prahu, se jejich pozice nevylepší a spíše to bude mít opačný efekt," uvedla primátorka.

Svaz zamýšlený protest neodvolá. Zástupce sdružení Petr Polišenský sdělil, že na tom nic nezměnilo ani setkání s Krnáčovou. Čtvrteční akce pak prý není mířena proti magistrátu, ale ministerstvům a vládě.

Krnáčová na konferenci rovněž řekla, že Uber umožňuje provozovat službu také řidičům bez platné licence, a tím zcela jednoznačně obchází zákony. Situaci ohledně taxislužby nyní řeší i dotčená ministerstva. "V ostatních zemích přistoupili k regulaci bez rozhodnutí evropského soudu a ten jejich kroky teď potvrdil," má jasno členka hnutí ANO. Narážela tím na prosincový rozsudek Soudního dvora Evropské unie, podle kterého je Uber přepravní služba, a musí tedy žádat o licenci a povolení podle místních zákonů zemí EU.

Jsou v právu, nebo ne?

Taxikářům vadí zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

Počátkem loňského října taxikáři blokovali pomalou jízdou provoz v okolí ruzyňského letiště a svou nespokojenost dávali najevo i před budovou pražského magistrátu. Protestovali i v Brně. Další protest plánovaný v hlavním městě na polovinu listopadu zrušili den předem. Podle sdružení tvoří protestující skupinu asi 6 000 řidičů taxi.

Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. Partnerských řidičů je v Praze podle firmy kolem 2 000. Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8 300.

Klíčová slova: