Na Kolínsku objevili naleziště z doby kamenné a bronzové. Jak to ohrozí budovaný obchvat?

Stavaři, kteří budují obchvat Plaňan na Kolínsku, narazili na naleziště z doby kamenné a z doby bronzové. Archeologové se tak dostali k předmětům starým až 4 500 let. Náklady na průzkum nalezišť a předmětů dosáhnou 9,5 milionu korun, průzkum bude financovat Středočeský kraj.

12.02.2018 - 14:30   |  
Dočkají se v Plaňanech kýženého obchvatu?
Zobrazit fotogalerii (3)

"Jde o velmi významná naleziště, kterých není na území Středočeského kraje, a zejména v Polabí, mnoho. Je zde nutná úzká a koordinovaná spolupráce archeologů a stavebních firem," řekl Středočeský radní pro oblast kultury Karel Horčička z ČSSD. Podle něj v Polabí archeologové dosud ještě podobné naleziště neobjevili.

Archeologové nálezy zkoumají hned na dvou nalezištích v okolí Plaňan. V první lokalitě je 55 archeologických objektů. Jde o hroby z pozdní doby kamenné a doby bronzové, tedy zhruba z let 2500 až 2000 před naším letopočtem, a o zbytky sídliště z pozdní doby bronzové, v tomto případě z období 1300 až 1050 let před naším letopočtem. Odkryly se zde pozůstatky kůlových konstrukcí i řada dochovaných předmětů vypovídajících o způsobu života tehdejších lidí.

Nalezli celou řadu předmětů

Na druhém místě narazili pracovníci stavební firmy na další kulturní vrstvu z doby bronzové. Ojedinělá je zejména svojí mocností, která dosahuje 50 až 80 centimetrů. "Odkryté kulturní objekty pocházejí patrně z období 1300 až 800 let před naším letopočtem. Nalezené pozůstatky staveb odborníci nyní pečlivě dokumentují," upřesnil Horčička. I tady odborníci objevili řadu předmětů, mezi nimiž byly dokonce i celé dochované nádoby.

V první lokalitě byl archeologický průzkum dokončen v září a stavební firma zde pokračuje se stavbou obchvatu, v druhé lokalitě průzkum pokračuje. Přes rozsáhlý průzkum ale bude stavba obchvatu hotová už letos, tedy v původně plánovaném termínu. Letos hejtmanství na průzkum uvolní 6,5 milionu korun, zbylou částku rozdělí do dalších dvou let.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.