Má být zabrání cizího majetku normální? Jaká je minulost Šatovky, kterou okupují squatteři?

Policie už případ řeší jako trestný čin
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Městská část Praha 6 čeká od roku 2011 na změnu územního plánu Šatovky. Kvůli tomu prý nebyla zahájena rekonstrukce budovy, kterou v pátek obsadili squatteři, jako důvod uvedli nečinnost radnice ohledně využití objektu. Podle opozičního zastupitele Jakuba Stárka však mohlo současné vedení radnice udělat v otázce Šatovky více. Co konkrétně?

Šatovkou se budou pravděpodobně zabývat zastupitelé městské části na příštím zasedání, které je na programu 23. února. Změnu územního plánu povoluje na základě doporučení komise rada hlavního města, nakonec změnu schvaluje pražské zastupitelstvo. 

V srpnu 2011 městská část podala žádost o změnu územního plánu. Od té doby radnice pouze zabezpečila objekt proti vstupu. "Rekonstrukce budovy začne, jakmile ke změně územního plánu dojde - a to dle nového projektu. Do objektu nicméně nezatéká, není tedy důvod do stávajícího stavu investovat, protože tak jako tak musí projít celkovou rekonstrukcí," říká mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

Je zřejmé, že Praha 6 neudělala dost. Na druhou stranu má být v této zemi normou, aby kdokoli zabral budovu, která se mu líbí nebo má pocit, že není dostatečně využívaná?

Radnice se snažila málo?

V budově Šatovka chce radnice Prahy 6 vytvořit místo pro setkávání a přednášky zejména pro seniory. Kolem budovy by v zahradě měly vyrůst menší domky, které by sloužily trvalému bydlení seniorů.

"ODS za starostky Kousalíkové plánovala využít Šatovku pro sociální služby, ale připravovaný projekt současné vedení Prahy 6 bohužel nikam neposunulo," upřesnil Stárek. Podle něj mohlo vedení městské části udělat více pro to, aby byla změna územního plánu už dokončena. "Přestože to trvá vždycky dlouho, vždycky záleží na vztazích radnice, jestli ten problém doopravdy máte v hledáčku a vyjednáváte o tom. A to se v tomhle případě veřejně nedělo."

Podle Stárka mohla radnice využít i toho, že ve vedení hlavního města jsou tři stejné politické subjekty jako v čele radnice Prahy 6. V šesté městské části jsou spolu v koalici ANO, KDU-ČSL, Starostové a TOP 09. Na magistrátu jde o ANO, ČSSD a Trojkoalici, v níž jsou KDU-ČSL, Starostové a Zelení.

Střechu usedlosti zatím opustili tři z deseti squatterů. Policie všechny zadržela a na pokyn státního zástupce s nimi zahájila trestní řízení. Nesdělila ale, zda je z něčeho obvinila.

Squatteři mohou na dva roky do vězení

Usedlost v Šáreckém údolí obsadily dvě až tři desítky squatterů v pátek večer. Po jednání s policií a radnicí část z nich budovu opustila, ale další odejít odmítli a zůstali na střeše budovy. Policie kvůli obavám z možného zranění squatterů či policistů proti lidem na střeše nechce zatím zasahovat.

Policie původně označila jednání squatterů za přestupek, ale v sobotu oznámila, že jde o trestný čin neoprávněného zásahu do práv k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru. Na pokyn státního zástupce tak bylo zahájeno trestní řízení. Za neoprávněné obsazení cizího domu hrozí pokuta nebo až dva roky vězení. Za mimořádných okolností - pokud vznikne velká škoda nebo čin spáchá organizovaná skupina - může trest činit až pět let.

Klíčová slova: