Úředník, který měl prsty ve zpackané Opencard, vyhrál. Město bude navíc platit jemu

Opencard dnes nahradila Lítačka, ale také to není žádná hitparáda
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Pražský magistrát nemá nárok na tři miliony korun, jež požadoval jako náhradu škody po šéfovi hodnotící komise k Opencard Jiřím Chytilovi. Potvrdil to městský soud, který zamítl odvolání Prahy. Soudní senát se ztotožnil s názorem, že město podalo žalobu pozdě a jeho požadavek je promlčený.

Magistrát peníze požadoval na základě pravomocného trestního verdiktu, podle nějž Chytil městu způsobil třímilionovou škodu, když nevymáhal pokutu za opožděné plnění smlouvy od tehdejšího vlastníka práv k Opencard - firmy Haguess. Město však ve sporu s úředníkem neuspělo a Chytilovi navíc musí zaplatit celkem 127 000 korun jako náhradu soudních nákladů.

Vše je promlčené, nikdo za nic nemůže

"Soud prvního stupně podle našeho názoru správně uzavřel, že nárok žalobce, tedy magistrátu, byl promlčený," konstatoval odvolací senát. Chytil k zasedání nedorazil. V trestním stíhání úředníků spojených s projektem byl potrestán podmínkou v délce 1,5 roku. Za svou roli v případu Opencard však dostal také cenu za odvahu od protikorupčního fondu - policii totiž podle fondu při rozkrývání podezřelé zakázky pomohl.

Projekt karty Opencard vznikl v době primátora Pavla Béma (ODS), toho však Praha nezažalovala. Magistrát to zdůvodnil tak, že podle právních analýz by město u soudu neuspělo.

Obvodní soud pro Prahu 4 konstatoval už loni v létě, že dvouletá promlčecí lhůta k podání žaloby na náhradu škody běžela hlavnímu městu od června 2012, kdy si od policie převzalo poučení o právech poškozeného v trestním řízení. Magistrát totiž tehdy získal všechny informace nezbytné k tomu, aby mohl svůj nárok vůči Chytilovi uplatnit, což ale neudělal. Soud žalobu obdržel až počátkem loňského roku.

Jsou i další žalovaní

Právník Prahy Lukáš Duffek se marně snažil odvolací senát přesvědčit, že promlčecí lhůta začala běžet až poté, co v trestní kauze úředníků na sklonku roku 2014 pravomocně rozhodl pražský vrchní soud. Dříve prý město nemohlo vědět, jaká škoda vznikla a kdo za ni odpovídá.

Chytilův zástupce Ladislav Málek ale odmítl, že by konečný verdikt byl natolik "převratný"."Od počátku stíhání v roce 2012 byl skutek ve vztahu k inženýru Chytilovi a smluvní pokutě neustále stejný, naprosto identický. Mezi orgány činnými v trestním řízení se vedla polemika jen o délce prodlení, tedy o výši smluvní pokuty," podotkl.

Magistrát žaluje kvůli náhradě škody také dalšího úředníka, někdejšího šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka. Chce po něm přes 18 milionů korun. Obvodní soud zatím jednání nenařídil a letos v lednu přerušil řízení na neurčitou dobu, zřejmě kvůli paralelnímu sporu Chytila. Seyček byl za porušení povinností při správě cizího majetku jako jediný z obviněných úředníků odsouzen k nepodmíněnému trestu vězení, a to v délce 3,5 roku.

Jaká je historie "slavné" karty?

Projekt Opencard z dob primátora Béma vyšel podle tvrzení města na 1,75 miliardy korun, opakovaně byl kritizován jako předražený. Karta měla mít řadu funkcí, nakonec sloužila především jako tramvajenka. Současné vedení Prahy v projektu odmítlo pokračovat a stále se kvůli němu soudí s nástupcem firmy Haguess. 

Trestnímu stíhání kvůli projektu čelí i deset bývalých radních Prahy včetně Bémových nástupců v čele města Bohuslava Svobody a Tomáše Hudečka. Podle nepravomocného rozsudku oba exprimátoři zvýhodnili Haguess při zadání zakázky na podporu programového vybavení ke kartě. Svoboda za to dostal podmínku v délce 2,5 roku, Hudeček o půl roku nižší. Vinu popírají, tvrdí, že kvůli licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak.