Kompromisy s developery dělat nebudeme, magistrát brzdí ochranu sídliště Ďáblice

Pražský magistrát, resp. jeho představitelé, neprožívají zrovna dobré období. Zmatky kolem Libeňského mostu, špatná komunikace, neshody kolem terasy na Budějovické a tak dále. Teď se ozvali i zástupci Prahy 8. Ti se obávají průtahů při tvorbě územní studie s regulačními prvky pro sídliště Ďáblice. 

reklama

Zmíněná studie má být argumentem proti výstavbě výškových budov, která této lokalitě hrozí. "Územní studie pomůže definovat, jak rozměrná zástavba je v daném území přípustná. Chtěli jsme vlastní, kvalitní dokument. Místo toho budeme řadu měsíců čekat na vyjádření IPRu, kterému zahušťování sídlišť na řadě míst nevadí," kroutí hlavou starosta Prahy 8 Roman Petrus.

Co se vlastně stalo?

Územní studie s regulačními prvky může být zásadním argumentem pro zachování současného stavu sídliště Ďáblice. Po komplexním projednání a schválení se stává neopominutelným podkladem při rozhodování v územním řízení. Její vytvoření se ale zdrží.

Městská část Praha 8 se od počátku kauzy staví proti této výstavbě a připravuje všechny možné právní kroky, jejichž cílem je této výstavbě zabránit. Ve svém boji postupuje Praha 8 ve spolupráci s místními občany a spolkem Krásné Kobylisy. 

"Praha 8 měla zájem kompletně sama řešit veškerý proces a sama nechat vypracovat kvalitní dokument, který by co nejvíce chránil stávající území před zástavbou. Bohužel jí byl tento proces magistrátem odebrán a vedení města pověřilo IPR, aby tuto studii zpracoval místo nás," říká Vít Céza, předseda komise pro životní prostředí.

Všechno se zase zdrží

To představuje riziko výrazného zdržení. A nejen to. "Datum uváděné hlavním městem Prahou je nereálné, a navíc se nám vůbec nelíbí, že je tímto pověřen přetížený IPR. Navíc ten samý IPR, který v návrhu Metropolitního plánu mimo jiné navrhuje možnou výstavbu kolem stávající centrální veřejné plochy na Ládví, která by výrazně změnila ráz tohoto území a ještě více ho zatížila řadou negativních efektů," vysvětluje Céza obavy městské části.

Praha 8 proto nevěří, že IPR vytvoří takovou studii, která by byla opravdu zásadně negativní vůči developerům. Mnoho rizik vidí již v samotném návrhu Metropolitního plánu zpracovaného IPRem, který bude městská část koncem června teprve připomínkovat. "Velmi mne překvapuje, že návrh nového Metropolitního plánu, který spadá do gesce paní Kolínské za Zelené, umožňuje či potenciálně umožňuje nově zastavět tolik ploch. To je pro nás nepřijatelné. Budeme požadovat redukci těchto ploch a zpřesnění pravidel Metropolitního plánu," prohlašuje Céza.

Na ruku jim prý nepůjdou

"Nyní nám nezbývá nic jiného než ze své pozice tlačit vedení hlavního města, aby nechalo zpracovat studii co nejpřísnější k developerům. Pokud by se tak nestalo, městská část musí požadovat přepracování textu a ideálně by ho měla sama nechat zpracovat," tvrdé Céza. Pro městskou část je klíčové, aby zůstalo sídliště Ďáblice nezměněno a aby se úpravy omezily "pouze" na zlepšení stavu vegetace, lepší služby a veřejná prostranství. "Žádné kompromisy s developery dělat nebudeme."

Sídliště Ďáblice představuje městskou čtvrť s jedinečnou koncepcí a způsobem zástavby. Občané zde oceňují i množství vzrostlé zeleně a celkově jsou na své sídliště právem hrdi. Snahy developerské společnosti CPI podnikatele Radovana Vítka o výstavbu několika mnohapatrových bytových domů v sídlišti Ďáblice vyvolaly výrazný a zcela oprávněný odpor obyvatel sídliště. 

Starosta Prahy 8: Politika je dnes o lídrech, jako je Merkel či Putin. V ČSSD ho bohužel nemáme. Rozhovor čtěte zde.
reklama
#ďáblice #magistrát #problémy #developer #sídliště

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.