Stát ve státě. Vietnamská Sapa je unikát, kde se rozhodně nebudete cítit jako doma

Brána do jiného světa
Zobrazit fotogalerii (5)
 

Když stojíte v areálu Sapa, rozhodně nemáte pocit, že jste stále v pražské čtvrti Libuš. Plechové sklady, vůně asijského jídla a proudící obchodníci, kteří do svých skladů ukládají zboží všeho druhu. Chcete za exotikou a přitom neopustit území České republiky? Co všechno ukrývá malá pražská Hanoj?

Areál, tak jak ho známe dnes, vznikl sloučením písnického masokombinátu a drůbežáren Xaverov. Lidově se této unikátní čtvrti říká Malá Hanoj, Pražská Hanoj či Malý Saigon.

Monumentální vietnamský “velkoobchod” na svém místě existuje již od roku 1999. Síť tržnic, bister s občerstvením a obrovskými sklady je město ve městě. Její zrod umožnil krach drůbežáren.

Od kuřat k tržnici

Prostor o 35 hektarech tak začali skupovat vietnamští podnikatelé. Postupně se z místa stal areál, který je otevřen veřejnosti, ale významně slouží vietnamské komunitě v České republice. Podniká zde přes 7 tisíc osob a ty svým zákazníkům nabízejí klasické zboží, které známe i z jiných tržnic.

Oblečení, domácí potřeby a hlavně potraviny. O kvalitně zboží lze velmi snadno pochybovat, ale vietnamská kuchyně, to je opravdový poklad. Restaurační zařízení jsou určená primárně pro místní pracovníky a na chuti je to znát. V poslední době je Sapa vyhledávána jako gastronomický výlet do Vietnamu.

Stát ve státě

Že je SAPA hlavně ghettem pro vietnamskou komunitu, dokazuje hned několik faktů. Kromě toho, že v městské části Libuš žije přes 4 tisíce Vietnamců (reálné odhady se pohybují kolem 9 tisíc), tak je tržnice uzavřený systém, kde občan s vietnamským původem získá vše, co potřebuje.

Existují legendy o tom, že někteří Vietnamci, kteří žijí v Praze přes patnáct let, z města neviděli nic jiného než letiště a Sapu.

Služby všeho druhu

Není se čemu divit, protože sortiment služeb k tomu vybízí, pokud tedy nejde o fanouška staré Prahy a malostranských uliček.

Český Vietnamec zde může využít služeb speciálního pojištění, transferu peněz do Vietnamu, získání letenek, právní služby, svatební salón, fotografické ateliéry, vietnamské knihkupectví, ale také vietnamskou školku.

Nesmí chybět ani jazykové kurzy, protože děti se musí doučovat vietnamsky a starší ročníky zase česky. Najdeme zde i vietnamské vydavatelství a nahrávací studio; a pokud některý z Vietnamců propadne hazardu, určitě nebude mít problém utratit svoje peníze v jedné z mnoha heren v areálu.

Vietnamské makro

Sapa je epicentrem všech Vietnamců v České republice. Ročně se zde odehraje přes 50 svateb, pro které jsou přichystané dva velké sály s kapacitou 500 lidí. O víkendu je zde nejrušněji, protože se Sapa promění ve “vietnamské makro”, kde ostatní dokupují zboží do svých obchodů a tržnic, které jsou rozmístěné po celé republice.

Požáry a kriminalita

V minulosti se zde odehrálo i několik požárů. Ten zatím největší se stal v roce 2008. Jen samotné hašení skladu textilu a obuvi v bezprostřední blízkosti skladu s pyrotechnikou trvalo 191 hodin.

Sapa byla v minulosti cílem hygienických kontrol, které v důsledku znamenaly uzavření skladu s potravinami na základě volně se vyskytujícího jedu a existence hlodavců. Často se o Sapě hovoří v souvislosti s organizovaným zločinem. Drogy, praní špinavých peněz, prostituce a pašování padělaného zboží se v minulosti staly předmětem vyšetřování.

Sapa však není nebezpečnou džunglí, kam by se měl návštěvník bát vstoupit. Naopak se jedná o zážitek, který lze srovnat s návštěvou nějaké exotické destinace v Asii. Kousek Vietnamu v Praze? Proč ne!


Životní styl

Zdraví

Hobby