Automobilky pozastavují výrobu, tisíce lidí zůstanou doma. Tak kritický stav tady ještě nebyl

Místo oslav teď automobilky dočasně zastavují výrobu
 

Automobilový průmysl zažívá nyní velkou krizi. Kvůli pandemii koronaviru na čas pozastavují výrobu továrny nejen v České republice, ale i v dalších zemích Evropy. Finanční ztráty, které tím vzniknou, budou jistě velmi vysoké a dotknou se i nespočtu dalších dodavatelských firem.

Automobilka Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) přeruší kvůli aktuálnímu vývoji pandemie koronaviru výrobu ve své kolínské továrně již ve středu 18. března před půlnocí. Původně se měly výrobní linky zastavit 25. března, řekl mluvčí TPCA Tomáš Paroubek. S obnovením výroby počítá firma 17. dubna, na odstávku kvůli koronaviru naváže plánovaná technologická odstávka.

Zdraví na prvním místě

„Zdraví a bezpečnost zaměstnanců a stakeholderů (například dodavatelé a odběratelé) jsou na prvním místě. Z toho důvodu jsme již v úterý ohlásili zastavení linky v příštím týdnu a nadále jednali s ostatními závody Toyoty v Evropě, vedením obou koncernů PSA a Toyoty o možnosti předsunutí na co nejbližší termín,“ řekl Paroubek. Podle něj firma nadále úzce spolupracuje i s dodavateli, aby se zajistilo plynulé zastavení linek.

Největší zaměstnavatel na Kolínsku

V TPCA pracuje v současnosti zhruba 2 500 lidí a firma představuje jednoho z největších exportérů v České republice a zároveň největšího zaměstnavatele na Kolínsku.
Město Kolín na čtvrtek svolalo schůzku s vedením automobilky, státní a městskou policií. Bude jednat o nutných opatřeních kvůli zastavení výroby, řekl starosta Michael Kašpar. „Budeme řešit, jaká opatření přijala TPCA a zda bude potřeba podpora, například co se týče kooperace v rámci ubytoven,“ řekl Kašpar. Dělníci pracující v TPCA využívají v Kolíně jak ubytovny, tak městské byty, které město pro automobilku postavilo. Řekl ale, že nepředpokládá po přerušení výroby fatální dopad na město.

Škoda bude muset jednat s odbory

Výrobu se rozhodla zastavit i mladoboleslavská Škoda Auto, výrobní linky se zde zastaví také ve středu večer. Tady ale dochází ke sporu mezi vedením a odbory, když zde mají i po zastavení výroby zůstat až tisíce zaměstnanců. „Jde o pohrdání se zdravím a možná i životy zaměstnanců,“ uvedl v prohlášení odborový předák Jaroslav Povšík. Odbory budou situaci řešit, Povšík uvedl, že za rozhodnutí přijímá plnou osobní zodpovědnost.

BMW končí na měsíc

Kromě českých automobilek zavírají provozy i továrny za hranicemi. Německá automobilka BMW zastaví kvůli koronaviru výrobu na více než čtyři týdny ve všech svých evropských závodech. BMW tak učinila podobný krok jako automobilový koncern Volkswagen, který své evropské závody, včetně těch českých, uzavírá na dva až tři týdny.

Připojí se i Jaguar

Stejně tak na Slovensku britská automobilka Jaguar Land Rover kvůli pandemii od pátku dočasně zastaví výrobu ve svém závodě v Nitře. S odvoláním na firmu o tom dnes informovala agentura Reuters. Jaguar Land Rover spadá pod indickou skupinu Tata Motors. Britský podnik ale uvedl, že některé aktivity v závodě neustanou, včetně těch, které mají podpořit uvedení vozu nové generace Land Rover Defender 4x4.

Hyunday zatím odolává

O pozastavení provozu zatím neuvažují v automobilce Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Odboráři tam v pondělí požádali firmu, aby na 14 dní kvůli zabránění šíření nákazy novým typem koronaviru přerušila výrobu s tím, že zaměstnanci po uklidnění situace výpadek výroby nadpracují. Firma uvnitř závodu zavedla další zpřísňující hygienická opatření, výrobu ale nezastavila. Produkce byla v úterý přerušena kvůli problémům polských pracovníků na hranici, během dne se ale znovu rozjela. "Výroba v Hyundai Motor Manufacturing Czech pokračuje. Pro zajištění bezpečnosti zaměstnanců jsme přijali řadu opatření," sdělil mluvčí nošovické automobilky Pavel Barvík.

KAM DÁL: Pokud bychom si mohli odmyslet důvod, může být teď pohled na Prahu velmi zajímavý.


Životní styl

Zdraví

Hobby