Gazdík se poroučí, nového ministra musí schválit Zeman. Koalice bude muset nabídnout něco velkého

Miloše Zemana čeká v jeho funkci ještě dost dní na to, aby mohl jen odpočívat. Kdo za něj vykonává pravomoci?
  |   komentář

Uslyšíme zase o stavbě kanálu Dunaj-Odra-Labe? Není to vyloučeno. Kauza korupce na pražském magistrátu už stála místo ministra školství Petra Gazdíka, a hnutí STAN proto urychleně hledá jeho nástupce, což s sebou nese jeden dosud přehlížený aspekt. Vtahuje totiž do hry prezidenta Miloše Zemana, což většinou věští velké komplikace. „Všichni víme, jak se v těchto situacích umí pohybovat a jak si je užívá,“ říká politolog Jan Charvát. Koalice bude muset vyjednávat a nabídnout něco, čím jezevce na Hradě uspokojí.

Uprostřed stále se rozšiřující korupční kauzy hledá hnutí STAN náhradu za odstupujícího ministra školství Gazdíka. V pořadu Otázky Václava Moravce padlo hned několik jmen, mezi nimi i senátora a hlavního soupeře Miloše Zemana z prezidentských voleb Jiřího Drahoše.

Jmen je ale celá řada a zatím je předčasné favorizovat některé z nich. Jasno by mělo být snad do konce tohoto týdne, lídr STAN potvrdil v OVM, že s výběrem spěchá. „Resort bez vedení nikdy není dobrý. Sice tam jsou kvalitní náměstci, ale resort vedený náměstkem nikdy nic dobrého nepřináší. Navíc nemůže náměstek hlasovat na vládě.“

Zeman si to užije

Ovšem jak upozorňuje politolog Charvát, situace je velmi výhodná pro Miloše Zemana. „Budou za ním muset chodit a začít s ním vyjednávat. Je otázka, co za to bude prezident chtít. Může to jít relativně rychle, když se dohodnou, nebo to může jít hodně pomalu, když bude chtít prezident exhibovat a celou věc komplikovat. Už jsme to viděli v minulosti a víme, že to umí a užívá si to,“ řekl Charvát.

Ještě horší by byla pro pětikoalici situace, pokud by byl nucen odstoupit z pozice ministra vnitra i Vít Rakušan. Na to přirozeně tlačí zejména opoziční strany v čele s Andrejem Babišem. Střet zájmů, do kterého se Rakušan nyní dostal, je navíc evidentní, policie, kterou vede, bude vyšetřovat jeho spolustraníky. To opravdu nevypadá moc dobře a Babiš to bude i nadále využívat proti vládě.

Rakušan z ministerstva nechce

„Nemyslím si, že Rakušan bude chtít odejít z ministerstva. Vyloučit se to samozřejmě nedá, záleží na tom, jak se ta kauza dál bude vyvíjet a jaký na něho bude tlak. Ale jeho voliči to po něm nechtějí, chápou, že celá věc je problém hlavně pana Gazdíka a pana Polčáka. Chtějí, aby se to celé vyšetřilo, a nevěří, že by tomu Rakušan nějak bránil nebo to vyšetřování mařil,“ dodává Charvát. Vyjednávání o případném druhém ministrovi by dalo Zemanovi ještě silnější páku na celou pětikoalici a ta by musela už přijít s nějakým opravdu hodnotným dealem, aby jim Zeman ministry jmenoval.

Budou mu muset postavit Zemanův vysněný kanál?

Co může Zeman chtít, je ve hvězdách. Představit si lze leccos, například aby policie nechala na pokoji jeho kancléře Vratislava Mynáře, nebo aby vláda pokračovala v dalších pracích na vysněném vodním kanálu Odra-Dunaj-Labe? „Netuším, co by mohl Zeman chtít, to ví jen on sám. Mohou to být nějaké personální věci nebo záležitosti, které vyhovují zájmům jeho okolí. Ale to jsou spekulace, opravdu těžko říct,“ uzavírá Charvát.

Zdroj: ct24.cz

KAM DÁL: Nesvéprávný mafián nebo polomrtvý lobbysta, doktoři občas pomůžou někomu z vězení.