Grosjean přežil vlastní smrt. Pilot F1 sám vystoupil z plamenů, zřejmě ho zachránil systém Halo

Vypadalo to opravdu děsivě
Zobrazit fotogalerii (2)
29.11.2020 - 16:08  

Pokud pro někoho platí rčení "přežít vlastní smrt", tak je to pilot F1 Romain Grosjean. Bezprostředně po startu Velké ceny Bahrajnu ne vlastní vinou nezvládl svůj monopost a v obrovské rychlosti naboural do svodidel. Jeho vůz okamžitě vzplál a život jezdce stáje Hass v té chvíli visel doslova na vlásku.

Nic podobného formule 1 v posledních letech neviděla. Bezpečnostní opatření se rok od roku zvyšují a jen těžko vymýšlet další vylepšení. Přesto se tragédie stále dějí. Stačí si vzpomenout na smrt dvaadvacetiletého Anthoine Huberta během Velké ceny Belgie na okruhu ve Spa-Francorchamps v rámci šampionátu F2.

O život pak dlouho bojoval i pilot české stáje Charouz Racing System Juan Manuel Correa. Po kolapsu plic byl několik dní v umělém spánku, pak mu hrozila amtutace nohy. Američan to však nevzdal a dnes už dokonce závodí ve virtuálních závodech.

Popáleniny na rukou a nohou

V Bahrajnu bylo blízko další neštěstí. Výbuch jako z nějakého akčního filmu a dlouhé vteřiny nejistoty. Mnoho lidí si zřejmě říkalo, že tohle Grosjean nemohl přežít. Po úmorně dlouhých téměř třiceti vteřinách však jezdec z plamenů vyskočil a za pomoci lékaře a záchranářů odcházel po svých!

„Romain by měl být v pořádku. Nechci dávat lékařské informace, ale měl jen lehké popáleniny na rukou a nohou. Chci poděkovat záchranářům, kteří byli na místě opravdu rychle,“ uvedl šéf stáje Haas Günther Steiner. Vše nasvědčuje tomu, že mu život zachránil system "Halo", proti kterému mnozí fanoušci i odborníci protestovali. Právě tato "svatozář" nad hlavami jezdců ale nejspíš prorazila svodidla dříve než právě Grosjeanova hlava.

Otec tří dětí byl následně převezen do nemocnice na další vyšetření. V některých případech se až po nějaké době odhalí další komplikace. Všichni však věří, že v případě Grosjeana bude vše v pořádku.

KAM DÁL: Pilot F2 Callum Ilott: Kamarád je mrtvý, parťák z týmu bojuje o život. Najednou je tu prázdno, nevíme, co s tím.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru