Izolace Ruska se nekoná, Putin může dál financovat válku na Ukrajině. Západ nemá skutečné lídry

Ruské útoky mění ukrajinská města v ruiny
  |   zpráva

Evropská unie přijala sankce, které mají odradit Vladimira Putina od jeho agrese na Ukrajině. Vyřazení Ruska z mezinárodního platebního styku SWIFT se však zatím nekoná, píše agentura Reuters. Proti byly Německo, Itálie, Maďarsko a Kypr. „Pokládám to za tragickou chybu,“ myslí si bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Evropská unie zakáže Rusku přístup na klíčové trhy, sankce se týkají konkrétních ruských občanů, míří zejména na finanční a bankovní sektor, obchod, dopravu a energetiku, uvádí web Politico. Podle části veřejnosti i mnoha politiků je to zoufale málo. „Je to směšné. Evropská unie dokázala, že jí jde pouze o sebe. Proč zakázat něco, z čeho mám sám prospěch? A že jde o životy Ukrajinců? Co na to říct...,“ řekl Čtidoma.cz manažer fitness centra Pavel Pařízek.

Budeme chtít odpojit Rusko od SWIFTu

Dnes, tedy v pátek, ruské jednotky zřejmě získají Kyjev. „Myslím si, že pak sílu sankcí některé země ještě přehodnotí. Domnívám se, že množství z domluvených věcí je správné, ale neděláme maximum,“ tvrdila pro Čtidoma.cz europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).

Podle ní bude Evropský parlament apelovat na to, aby se k sankcím přidal i SWIFT či mezinárodní platební karty. „Rusko by tak bylo absolutně obchodně izolováno. Důležitou součástí efektu takového odstřižení je nicméně zapojení USA, na to EU při jednáních nesmí zapomínat,“ doplnila Gregorová.

Pouze sankce, které je nebolí 

Z dosavadního počínání Evropské unie je zklamaný bývalý ministr financí a předseda TOP 09. „Izolace Ruska se nekoná. Západ od něj dál bude kupovat ropu a plyn, v systému mezinárodního platebního styku zůstává. Země svobodného světa byly schopné dohodnout se jen na takových sankcích, které je samotné moc bolet nebudou,“ napsal si na svůj twitterový účet.

 

 

 

Podle něj se tak Putin nemusí bát, že nebude mít z čeho financovat válku. „Pokládám to za tragickou chybu. Nejsme-li ochotni platit vlastní náklady teď, zaplatíme v budoucnu mnohem víc. Západ dnes nemá skutečné lídry…“

KAM DÁL: Putin má strach pouze z jediné věci. Přesto začal válku na Ukrajině, sankce ho neodradily.

Klíčová slova: