Jak dlouho vydrží covid na oblečení? Bohužel jde o dny a nejhorší je polyester, tvrdí mikrobioložka Lairdová

Vysoká teplota virus zničí, ovšem může dojít ke kontaminaci jiných věcí
 

O novém koronaviru se toho stále ví relativně málo. Vědci z De Montfort University v Leicesteru se snažili zjistit, jak dlouho covid-19 vydrží na textíliích. Výsledky jejich studie nejsou zrovna pozitivní a zásadně se dotýkají i zdravotníků. Jedním z hlavních cílů odborníků bylo totiž zjistit, jak se vir chová na materiálech používaných právě ve zdravotnictví.

Vědci z De Montfort University zjistili, že virus může zůstat na textilech běžně používaných ve zdravotnictví po celé dny. Pravidelné praní je podle nich nutností, jinak je šíření infekce velmi pravděpodobné. Studie zjistila, že covid-19 a jemu podobné viry mohou na některém oblečení přežít a přenášet se na jiné povrchy až 72 hodin.

Nejhorší je polyester

Pro mikrobioložku Katie Lairdovou, viroložku Maitreyi Shivkumarovou a doktorku Lucy Owenovou bylo zásadní otázkou, jak se covid-19 chová na třech látkách, které se běžně používají ve zdravotnictví. Podle jejich zjištění největší riziko přenosu představuje polyester, infekční virus na něm zůstává tři dny a celou dobu se může přenášet dále.

Studie prováděná koronavirem HCoV-OC43, který má velmi podobnou strukturu a vzorec přežití jako Sars-CoV-2, se dále prováděla na umělé bavlně (virus přežil šest hodin) a stoprocentní bavlně (virus přežil 24 hodin).

Nikdo ať si oblečení nebere domů

Doktorka Lairdová tak důrazně doporučila, aby veškeré oblečení zdravotnického personálu bylo práno přímo v nemocnici nebo profesionální prádelnou, v žádném případě v domácích podmínkách.

„Když pandemie začala, jen velmi málo jsme chápali, jak virus na textíliích přežívá. Naše zjistění teď bohužel ukazuje, že je schopný fungovat i na oděvech zdravotníků a to je velké riziko. Nikdo by si tak neměl brát oblečení domů.“

Ke kontaminaci dojde snadno 

Vědci se následně zaměřili na nejlepší odstranění viru, tedy praní a dezinfekci. „Víme, že vysoké teploty virus odstraní, samozřejmě i v domácí pračce. Ovšem může dojít ke kontaminaci jiných věcí, například auta či nábytku. Virus se přenáší rychle,“ vysvětluje Lairdová.

Apeluje tak znovu na nemocnice, sestřičky, lékaře a další personál. „Všichni musí být velmi opatrní. Chápu, že únava je velká, ale je nutné dodržovat bezpečnostní pravidla.“ 

KAM DÁL: Proč si hvězdu seriálu Slunečná nechce snoubenec vzít? Bendová si vzala silonky do sandálů a je to fakt síla.