Na Kutnohorsku už nejsou nutné roušky, turisté se mohou vracet za historií

Kutná Hora znovu láká turisty. Roušky už povinné nejsou
 

 

Na Kutnohorsku už není nutné nosit roušky ve vnitřních veřejných prostorech a zrušena jsou i další mimořádná opatření vyhlášená kvůli zvýšenému výskytu koronaviru. Nošení roušek je nadále povinné jen ve zdravotnických zařízeních a zařízeních sociálních služeb.

V platnosti na Kutnohorsku zůstává také zákaz návštěv v nemocnicích a domovech pro seniory, řekli po dnešním jednání krizového štábu města starosta Josef Viktora a mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová.

Ohniskem byla Církvice

Mimořádná opatření byla vyhlášena před týdnem kvůli ohnisku covidu-19 v Církvici. Protože je nárůst počtu nakažených minimální, hygienici navrhli jejich zmírnění. Nový režim začal platit od okamžiku zveřejnění na úřední desce, tedy ode dneška. Další ohnisko ve středních Čechách je v Čečelicích na Mělnicku, tam se dnes počet nakažených zvýšil o čtyři na 14.

V Církvici se koronavirus objevil počátkem měsíce v pobočce firmy HR Partner CZE, její provoz byl uzavřen. Původně bylo nakažených 13, pak začali přibývat další. Onemocněli také tři lidé na kutnohorském pracovišti firmy Foxconn. Nyní už je podle hygieniků nových případů minimum. Ve čtvrtek přibyli v souvislosti s církvickým ohniskem dva pozitivně testovaní, dnes nikdo. Celkem tak bylo dosud potvrzeno 53 případů.

Hromadné akce

„Přistoupili jsme k maximálnímu možnému rozvolnění. Byla zrušena veškerá opatření týkající se nošení roušek po úřadech a v obchodech. Jediné omezení, které zůstalo, je zákaz návštěv v nemocnicích a sociálních a zařízeních. Na doporučení lékařů zůstává povinnost roušek v ambulancích. Jinak se vracíme k běžnému režimu,“ uvedl Viktora. Šalamunová dodala, že se ruší také veškerá omezení počtu účastníků hromadných akcí.

Čečelice na Mělnicku mají deset nakažených

V Čečelicích se objevilo deset nakažených na ubytovně. Jde o brigádní dělníky, kteří pracovali v místní zemědělské firmě. Hygienici dnes v souvislosti s tímto ohniskem zaznamenali další čtyři případy. Podle Šalamunové dál zajišťují kontakty nakažených. Většina z 29 lidí, kteří jsou v karanténě, měla podle mluvčí negativní testy.

Turisté se mohou bez obav vrátit

Zprávy o koronaviru v Církvici měly nepříznivý dopad na turistický ruch v Kutné Hoře, která patří k oblíbeným cílům a jejíž historické jádro je na seznamu světového dědictví UNESCO. Provozovatelé hotelů a správci památek si stěžovali na výrazný úbytek výletníků. Zástupci města dnes o tom jednali s podnikateli, kteří uvedli, že na ně omezení tvrdě dopadlo. Viktora věří, že se situace zlepší. Podle něj není důvod, aby se turisté Kutné Hoře vyhýbali.

KAM DÁL: Hub bude letos dost, ale sušení je nuda. Zkuste je zakonzervovat netradičně, snadno a zdravě