Na středočeském hejtmanství je blaze: Úředníci měli prémie až 85 000 měsíčně

Paní hejtmanko, máte tam nějaký nepořádek...
 

Na středočeském krajském úřadu brali někteří zaměstnanci prémie až 85 000 korun měsíčně, oproti jiným krajům nezvykle vysoké. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v reakci uvedla, že na udělování odměn nemá vliv, je to podle ní kompetence ředitele krajského úřadu, případně vedoucích odborů.

Se zjištěním přišel server SeznamZprávy, tomu úřad poskytl informace o výši platů a odměn 20 lidí, o něž server požádal, částky ale nepřiřadil ke konkrétním lidem. Opoziční ODS vysvětlení považuje za alibistickou kličku a žádá hejtmanku, aby zdůvodnění zveřejnila.

Jeden z úředníků si podle serveru přišel téměř na 200 000 korun měsíčně, několik dalších kolem 150 000 korun měsíčně. Jeden z platů přesáhl za rok 2,3 milionu Kč. „Na otázky ohledně odměňování neodpovědělo ani tiskové oddělení kraje. Nevysvětlilo například, kdo a jakým způsobem o přiznání prémií rozhoduje,“ uvedl server.

Dobře placený Rejman nedávno odešel

Mezi dvacítkou lidí jsou vedoucí odborů a oddělení, třeba PR poradce a bývalý vedoucí tiskového oddělení Marek Rejman. Na žádost o vyjádření k odměnám prý nereagoval. „Udělování mimořádných odměn není v kompetenci hejtmana kraje. Na výběr zaměstnanců, uzavírání pracovních smluv, ani na jakoukoli personální agendu spojenou se zaměstnanci krajského úřadu, tedy ani na poskytování a výši odměn, nemá žádný vliv. Toto je kompetence ředitele krajského úřadu, případně vedoucích jednotlivých odborů,“ řekla Jermanová.

Podle opozičního zastupitele Martina Kupky z ODS středočeští občanští demokraté po vedení kraje požadují jasné vyjádření, zda se informace zakládají na pravdě, kdo vysoké odměny dostal a za co. „Jen tak lze rozptýlit pochybnosti jak veřejnosti, tak všech dalších zaměstnanců kraje, pro které je podobné chování dehonestací jejich práce,“ tvrdil Kupka.

Nikde nejsou tak vysoké prémie

Hejtmanka dodala, že požádala ředitele úřadu Jiřího Holuba, aby jí předložil systém přidělování odměn a vysvětlil a zdůvodnil vyplacené částky úředníkům zmíněným v článku. Řada z nich na krajském úřadě podle vyjádření hejtmanství již zaměstnaná není.

Podle zjištění serveru vedoucí úředníci v jiných krajích berou i s odměnami od 50 000 do 70 000 korun měsíčně, výjimečně to je až 75 000. Když už dostávají prémie, tak ne pravidelně desítky tisíc měsíčně. Ale pouze čtvrtletně - a ještě mnohem nižší: třeba deset až 15 tisíc, výjimečně probleskne v tabulkách 30 000.

Holub uvedl, že na krajském úřadě je zaměstnáno 692 lidí, celkem zaměstnává Středočeský kraj 55 000 lidí. Porovnání s Plzeňským krajem je podle Holuba nepřiměřené, Středočeský kraj lze podle něj srovnávat pouze s hlavním městem Prahou. „Odměny jsou vždy udělované konkrétnímu zaměstnanci v souladu s objemem práce a zodpovědností s tím spojenou.“

Zajímavé srovnání

V hlavním městě se platy většiny ředitelů magistrátních odborů za loňský rok pohybovaly nad jedním milionem včetně odměn. Nejvyšší roční plat měl jediný z ředitelů, a to zhruba 1,84 milionu. Příjmy části ředitelů však milionovou částku nepřekonaly. Pro srovnání, náměstci pražského primátora v loňském roce brali 1 360 956 korun.

Středočeský kraj také serveru nekonkrétně sdělil, že úředníci obdrželi odměny za úspěšné splnění specifikovaných úkolů, na stejný dotaz Plzeňský kraj u každého úředníka uvedl několik bodů, proč si bonusy zasloužil.

KAM DÁL: Jan Jakob: Arogantní jednání má hejtmanka Jermanová s premiérem Babišem společné. Ona je navíc neschopná manažerka.


Hobby