V Říčanech oslaví Den stromů

Památný strom v Nedvězí u Říčan
  |  

Slyšeli jste o Dni stromů? Tento svátek se slaví po celém světě 20. října, a to již od roku 1872. Letos se k tomuto svátku připojí i v Říčanech.

Den stromů v Říčanech

Akce se bude konat v neděli 25. října na louce u říčanské hájovny u Světic, a to od 14 do 17 hodin. Akce je vhodná zejména pro rodiny s dětmi, které se mohou těšit třeba na divadlo Minimax a mravenec, dále na výtvarné dílny v lesní školce. Děti i dospělí si mohou nechat potisknout přinesené tričko, nebo si nechat zmoštovat vlastní jablka. Dále si mohou vyrobit krmítka pro ptáky, nechat si poradit v ekoporadně, nebo od České ornitologické společnosti, neboť ptáci a stromy spolu souvisí velmi úzce.

 

Jeden milion nových stromů v jeden den

Den stromů vznikl ve Spojených státech v roce 1872. Zde žil v Nebrasce v krajině prakticky bez stromů J. Sterling Morton, který kolem svého domu vysazovat nejrůznější druhy stromů. A jelikož to byl zároveň vydavatel novin v této oblasti, snažil se ponouknout k této činnosti také své spoluobčany. Na stránkách novin tak začal zdůrazňovat přínos stromů, například jako poskytovatele stínu, nebo proti větrné erozi. Mortonovi se podařilo svým nadšením strhnout mnoho lidí a na jeho počest se 10. dubna začal slavit tento svátek, a to u příležitosti vysazení jednoho milionu stromů v jeden jedniný den. Den, kdy se svátek slaví, se liší podle klimatických podmínek zemí, do kterých se svátek rozšířil.

 

Den stromů u nás

U nás se tento svátek začal slavit v roce 1906, a to na mnoha místech v republice, přinesl ji Svaz spolků okrášlovacích. Tradici přerušila válka a komunistický režim, opět se začal svátek slavit v roce 2000. S nápadem na obnovu této tradice v ČR přišli bývalý ředitel Botanické zahrady Univerzity Karlovy a známý popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný. Svátek u nás slavíme právě 20. října, neboť jde o datum vhodné k sázení nových stromů. Což je pochopitelně ten nejlepší způsob oslavy!

 

Věděli jste, že pokud chcete pokácet strom, musíte to oznámit na úřadě?

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru