Cyklisté jako viníci i oběti: Záchranáři kvůli nim vyjíždějí až příliš často

Cyklisté bohužel často riskují bez helmy
20.07.2020 - 17:00  

Středočeští záchranáři letos mají už přes 200 výjezdů ke zraněným cyklistům, část úrazů je velmi vážná, jsou to například zranění hlavy. Údaje o počtu výjezdů ve stejném období v loňském roce nejsou k dispozici, ale jednoznačně jde letos o vysoké číslo. Potvrdila to mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Záchranáři proto apelují na cyklisty, aby jezdili bezpečně, používali helmu a nepřeceňovali své síly na elektrokole. Podle mluvčí se záchranáři setkávají s těžkými úrazy hlavy a zejména mozku právě u cyklistů, kteří si nenasadili přilbu. „Následky mozkolebečních poranění přitom patří k těm nejzávažnějším. Nezřídka doslova mění život nejen zraněným, ale i jejich rodinám,“ uvedla Effenbergerová.

Cyklisté ztrácí přehled

Dalším rizikovým chováním je používání sluchátek například při poslechu hudby, kdy cyklista ztrácí zvukový přehled o tom, zda se k němu neblíží nějaké vozidlo nebo vlak či zda na něj například někdo nekřičí.

Záchranáři také vyjíždějí ke zraněným, kteří spadli z elektrokola. Na českých silnicích jich podle mluvčí přibývá a rizika při jízdě na elektrokole jsou mnohem vyšší a zranění účastníků vážnější. „Elektrokolo si často pořizují právě ti, kteří by na normální kolo již nesedli, a zvládnout a uřídit elektrokolo při vysokých rychlostech je mnohdy mimo možnosti jejich uživatelů,“ doplnila Effenbergerová.

KAM DÁL: Babiše odmítli obsloužit v Třeboni, Monika podporuje české živnostníky na Jadranu a non stop mejdan u Míši Davida.