Pavel Fischer je dobrý prezident pro pražskou kavárnu. Jinak působí trochu jako z jiného světa

Pavel Fischer upozorňuje na to, že Babiš je obchodník a ví, co mu vynese hlasy
  |   analýza

Kandidát na prezidenta Pavel Fischer je zkušený politik a diplomat. Působil v týmu prezidenta Václava Havla, byl velvyslancem ve Francii a Monaku. V letošní volbě se pokouší na Hrad usednout už podruhé. Podle specialisty na komunikační dovednosti Petra Vojnara však v některých momentech a situacích neúmyslně působí snobsky a jako z jiného světa, což je velký hendikep k tomu, aby oslovil široké "publikum".

První kolo prezidentské volby se koná 13. a 14. ledna. Kandidáti tak mají posledních několik dní, aby přesvědčili nerozhodnuté voliče, kampaň vstoupila do poslední, zásadní fáze. Pavel Fischer může těžit ze svých znalostí politického prostředí, "odkrouceno" už má opravdu hodně. Některé jeho výroky ho ale zbytečně sráží. Jako když coby horlivých zastánce lidských práv zpochybňuje práva sexuálních menšin.

Kandidát na prezidenta Fischer očima experta

Také Pavla Fischera si vzal "do péče" odborník na komunikační dovednosti Petr Vojnar. Ten pro náš web postupně hodnotí všech devět prezidentských kandidátů, hodnocená kritéria jsou vždy stejná (první dojem, postoj/gesta, mimika, oční kontakt, vitalita, reakce/pohotovost, rétorika, celkové působení). „Pan Fischer může být dobrým kandidátem pro "pražskou kavárnu". Jinak působí trochu jako z jiného světa,“ říká expert.

Petr Vojnar
- specialista na komunikační dovednosti a mediální prezentaci, profesionální řečník a moderátor
- ve své praxi se zabývá primárně školením a tréninkem rétoriky, sebeprezentace, přípravou na veřejná vystoupení nebo vystupování před kamerou
- přednáší a pořádá workshopy či školení nebo semináře pod hlavičkou Akademie SEBA – akademie sebevědomého řečníka
- mezi jeho klienty patří mj. firmy a společnosti, top manažeři, ředitelé firem, profesionálové z médií, politici či prezidentští kandidáti

První dojem

Působí vzdělaně, na úrovni, neúmyslně však také jako nějaký "premiant prestižní zahraničí univerzity z lepší společnosti". Nebojím se říci až trochu snobsky. I když se snaží ve svých vystoupeních přiblížit se průměrnému obyčejnému občanovi, jeho uhlazená a kultivovaná mluva, řeč těla a vystupování z něj bohužel v očích mnohých voličů může dělat někoho, kdo si na něco hraje. Může to působit neupřímně.

Postoj/gesta

Z hlediska komunikačních dovedností jsou oba "parametry" takřka dokonalé. Neutrální postoj, nijak nerozšiřuje svůj objem, jasné, pevné, symetrické postavení, hlavu drží rovně a přímo směrem ke kameře či publiku. Gesta jsou umírněná, vypovídající a jasná, kultivovaná, logicky doplňující obsah řeči.

Mimika/oční kontakt

Má příjemný, sympatický, pohodový pohled. Bohužel pro něj ale působí až moc dokonale. Někdy se může zdát, že se až neupřímně "mile" usmívá. To pak působí škrobeně, naučeně, jako výraz "panáka z vitríny". Zároveň však nepůsobí arogantně, ani povýšeně. Oční kontakt udržuje aktivně, pevně, neuhýbá pohledem, což vzbuzuje dojem přímosti, čistého svědomí a sebevědomí.

Reakce/pohotovost

Jeho dlouholeté politické a senátní zkušenosti, podpořené orientací v kandidatuře na prezidenta z předchozího období, jsou pro něj hlubokou a luxusní studnicí pro rychlé, jasné, pohotové a srozumitelné reakce na jakoukoliv otázku z jakékoliv oblasti. Jeho názory mají na první pohled hlavu a patu, jsou rozhodné a obsahově ucelené.

Pavel Fischer
- byl ředitelem Ústavu empirických výzkumů STEM
- je nositelem monackého Řádu svatého Karla a francouzského Řádu čestné legie
- v mládí se věnoval hudbě a atletice, byl rovněž členem skautského oddílu Pětka Praha

Vitalita

Působí zdravě, energicky, vitálně.

Rétorika

Rétorika je po technické stránce velmi dobrá, má velice příjemnou, uklidňující barvu hlasu. Hlas je však jemný, podpořený změkčenými vokály (samohláskami) a občas také padá do nejasné, lehce zavřené až líné artikulace, což opět může na voliče působit lehce snobsky, neautoritativně, nevůdcovsky.

Celkový dojem

Na běžného voliče bohužel může působit jako někdo z jiného světa - někdo víc, někdo, kdo není jeden z nich. Nositel řádů, houslista, absolvent filosofické fakulty, to vše ho může posouvat mimo jejich zájem. Na druhou stranu může být přijatelným kandidátem pro tzv. "pražskou kávarnu".

Rozhovory s prezidentskými kandidáty a další články na téma "prezidentská volba" najdete zde.

KAM DÁL: Fialova a Babišova vláda jsou si dost podobné, říká ekonom. Ani jeho další slova premiéra nepotěší.