Praha řeší problém s bezdomovci. V době karantény by mohli být ubytováni v bývalých kasárnách

Praha se snaží zajistit ubytovnu pro lidi bez domova. I oni musí dodržovat nynější pravidla
 

Je karanténa, všichni máme být pokud možno ve svých domovech. Jak to mají řešit ti, kteří žádný domov nemají? Praha nyní zvažuje jejich ubytování v bývalých kasárnách v Karlíně.

Umístění bezdomovců do budov bývalých kasáren v Karlíně, které plánuje pražský magistrát, musí schválit Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten nyní areál vlastní. Pokud o tom začnou jednání, bude úřad od magistrátu požadovat personální a materiální zajištění takto vzniklé ubytovny a zajištění dodávek vody. Oficiální podnět magistrát úřadu dosud nezaslal. Řekl to tiskový mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Vše je potřeba zvážit

„Pan primátor nás dosud oficiálně neoslovil, o jeho návrhu jsme se dozvěděli v pátek večer z Twitteru. Předpokládáme, že obdržíme oficiální podnět, který budeme moci vyhodnotit,“ řekl dnes Ležatka.

Bude nutná úprava

Podle Ležatky je zásadní, aby magistrát řešil problém se špatně fungující kanalizací v kasárnách. „Dnes máme zvýšené požadavky na hygienu a tam je jejich dodržování opravdu nemožné. Areál je desítky let prázdný, takže voda a odpady jsou ve špatném stavu a musela by se před umístěním osob do budov řešit,“ řekl. Dodal, že zbudování nouzové ubytovny, kam by město bezdomovce dalo v době šíření nákazy nového koronaviru, bude vyžadovat zajištění sociálních pracovníků a zdravotníků.

O slovo se hlásí i další orgány

K věci se by se měla vyjádřit i Hygienická stanice hlavního města a Ústřední krizový štáb. Ty by měly rozhodnout, zda je vůbec vhodné na jedno místo koncentrovat velké množství lidí.

Dočasné místo pro bezdomovce

Bezdomovci jsou nyní umístěni v prozatímním kempu na Císařské louce. Loď Hermes, která jim slouží během zimy, byla podle Hřiba pro lidi bez domova uzavřena kvůli hygienickým problémům. Výrazné omezení fungování lodi Hermes a také ubytovacího zařízení pro lidi bez domova v Michli, které provozuje městské Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), magistrát avizoval ve čtvrtek.

Přes tři tisíce bezdomovců

V hlavním městě je podle sčítání a odhadu, které loni v dubnu provedl Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, zhruba 3 250 bezdomovců. Jen asi třetina je z Prahy, ostatní jsou z dalších míst České republiky a také ze zahraničí.

KAM DÁL: Koronavirus prověřuje i vztahy mezi nejbližšími. Co dělat, aby spolu rodina vydržela?