Šíření koronaviru kvůli znečištěnému ovzduší. Vědci mají novou teorii

Ve Velké Británii zemře až polovina lidí na plicních ventilátorech
 

V Evropě nenajdeme zemi, kde by koronavirus způsobil tolik škody. Itálii sice postupně dohání Španělsko, Francie a Velká Británie, ale epicentrum je jasné. Italští vědci si tak zcela pochopitelně kladli otázku, proč se právě na severu Itálie nákaza rozšířila výrazně rychleji než ve zbytku země. Odpověď je překvapivá... 

Šíření koronaviru, kterým se po celém světě nakazilo více než 600 000 lidí, může souviset se znečištěním ovzduší. Vyplývá to ze studie publikované italskými vědci, o které informoval list The Economist. Odborníci se domnívají, že virus SARS-CoV-2 se může přenášet i za pomoci prachových částic.

Tým chemika Leonarda Settiho z univerzity v severoitalské Boloni se snažil vyzkoumat, proč se virus šíří mnohem rychleji na severu Itálie - konkrétně v industrializované Pádské nížině - než v jiných částech země.

Odborníci zjistili, že denní bilance potvrzených případů nákazy v severní Itálii úzce souvisí s úrovní znečištění, což může mít dva různé důvody. Jejich hypotéza se kloní k vysvětlení, že pevné prachové částice v ovzduší mohou virus přenášet na svém povrchu. V Pádské nížině je těchto částic podstatně více než ve zbytku země.

Šíření viru?

Vědci vycházeli z předchozích studií, které uvádějí, že se podobným způsobem mohou šířit i jiné viry - jako například ty způsobující chřipku, infekce dýchacích cest nebo spalničky.

Druhým vysvětlením pro korelaci mezi oběma jevy může být také to, že vysoká koncentrace prachových částic v ovzduší zvyšuje náchylnost k nemocem.

Studie Settiho týmu ještě neprošla recenzní fází mezi jinými odborníky v oboru. Tato praxe není však u nových studií ohledně viru SARS-CoV-2 ničím nevídaným, poznamenává list. Akademici vycházejí z předpokladu, že pozdržení publikace výzkumů je za současné krize doslova otázkou života a smrti.

I přesto existuje šance, že snížení množství pevných částic v ovzduší přispěje ke zpomalení šíření viru - podobně jako třeba dobrovolná sociální izolace. 

KAM DÁL: Čech z Vancouveru: Zavřené hranice a velký počet lidí bez práce. Kanada na koronavirus reaguje podobně jako Česko.