STAN trpí jako raněné zvíře. Kauzy mohou zapříčinit i pád vlády. Zvlášť, pokud přijdou další, míní politolog

Ministr vnitra Vít Rakušan bojuje o přežití hnutí STAN i svoje. Kauzy jeho členů se hromadí: Farský, Polčák a nyní Hlubuček
  |   analýza

Hnutí STAN prožívá velmi těžké dny. Skoro se nabízí myšlenka, že si Vít Rakušan, ještě nedávno aspirující na prezidentské křeslo po Miloši Zemanovi, vybírá daň za podraz na Piráty v loňských volbách. Kauzy se množí a ta kolem exmístopředsedy strany Petra Hlubučka nabila opozici zbraně těžkého kalibru. Rakušan už dokonce dostal od hnutí ANO výzvu, aby rezignoval na funkci ministra vnitra. 

Kolem exnáměstka pražského primátora Petra Hlubučka je rušno již několik týdnů. Reportéři Seznam zprávy se zabývají tím, kde vzal peníze na čtyři apartmány ve Španělsku, které si se svým partnerem v posledních letech koupil. Než stihnul svou finanční situaci řádně vysvětlit, už mu klepali na dveře agenti NCOZ. A jejich mise měla mnohem epičtější rozměr. Státní zástupce ho na základě dvouleté policejní práce obvinil z korupce a účasti na organizované skupině. To vše v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku. Podnět k vyšetřování tehdy přišel od radního pro dopravu Adama Scheinherra a ten se ve svém podezření nemýlil. Spolu s Hlubučkem bylo obviněných dalších 12 osob. 

„Záleží, jak moc se problém na magistrátu ještě rozjede. Pokud se ukáže, že šla kauza hodně do hloubky, a tak to prozatím vypadá, bude pro STAN hodně těžké smést to ze stolu jako kauzu na komunální úrovni. Hnutí zareagovalo na problém adekvátně a rychle - ti, kterých se to týká, složili všechny funkce. Ale zda to bude stačit, ukáží až následující dny,“ míní politolog Jan Charvát

Problém s korupčním chováním Petra Hlubučka může STAN poškodit nenávratně, zvlášť pokud je pravda vše, co se kolem vybuchlé bomby na pražském magistrátu dostává na povrch. Třeba to, že ministr školství Petr Gazdík lhal o tom, že se s hlavním aktérem celé kauzy, kontroverzním zlínským podnikatelem Michalem Redlem, znal jen společensky. Deník N. má totiž k dispozici důkazy, pocházející z policejního spisu. Ty prokazují, že tito dva pánové naopak mají vztahy velmi vřelé, dokonce byli i na společné dovolené a komunikovali spolu přes kódované telefonické spojení. 

Stojí za tím Babiš? 

Kauza Petra Hlubučka zasahující až k ministru Fialovy vlády navíc přichází ve chvíli, kdy se hnutí STAN téměř povedlo překonat dvě nedávné velké aféry svých významných členů. První bylo plánované studium Jana Farského v USA, které jaksi zapomněl před podzimními volbami do Sněmovny přiznat voličům. Druhá se týkala Stanislava Polčáka, který se naprosto zdiskreditoval požadováním několikamilionové provize za právní služby ve věci odškodnění obcí v kauze Vrbětice.

Na poměrně malé hnutí STAN, které vystřelilo u voličů do top výšin domácí politické scény teprve vloni, se toho valí zkrátka moc. A jeho vedení v tom zřejmě neumí ještě úplně chodit. Politolog Charvát totiž upozorňuje, že se na vše nemuselo přijít náhodně. „V tento moment je to jen fabulace, ale velké strany umí vyvolat skandály. Je veřejným tajemstvím, že se strany většinou vzájemně drží v šachu, protože na sebe vzájemně ví různé nepěkné věci, které se vypustí ven, když se to hodí. A je možné, že STAN byl dosud příliš malý, aby si tohle jednání úplně osvojil, a není úplně připravený podobným situacím čelit. V minulosti už několik komentátorů upozorňovalo, že taktika proti Rakušanovu hnutí připomíná nástup proti Pirátům před loňskými volbami. Andrej Babiš se evidentně snaží nějakým způsobem likvidovat své politické odpůrce. A zatímco v případě SPOLU mu to úplně nešlo, tady ty možnosti má. Celá tato situace pak nahrává opozici, ať už je to Okamura nebo ANO, protože to naznačuje problémy ve vládní koalici, potažmo ve vládě.“

Rakušanův boj o přežití

Tyto vnitrostranické problémy samozřejmě zasahují nejvíce předsedu STANu Víta Rakušana. V posledních měsících to vypadá, že mu starosti rezortu ministra vnitra s ukrajinskými uprchlíky v kombinaci s kauzami členů hnutí přerůstají přes hlavu. A toho může opozice velmi snadno využít. Obžalovaný expremiér Andrej Babiš se nezdráhal kauzu Hlubučka komentovat slovy: „STAN je organizovaný zločin, mluvil jsem o tom opakovaně. Je to uskupení, které šlo do politiky loupit peníze pro sebe. Není to nic překvapivého.“ Karel Havlíček napsal na twitter: „To, co se odehrává na pražském magistrátu a ve Středočeském kraji, je Liga mistrů organizovaného zločinu. Úplatky, drogy, konspirace, vysoká politika... a to je zřejmě jen začátek.“ Jeho kolega poslanec Jiří Mašek vyzval Rakušana k rezignaci na post ve vládě kvůli možnému podezření, že by mohl zasahovat do práce policie, která spadá pod jeho rezort. A nijak na uzdě se nedrží ani šéf SPD Tomio Okamura, který pro ČT uvedl, že se předseda STAN nikdy neměl stát ministrem vnitra. 

Jan Charvát nevidí Rakušanovo odcházení prozatím jako téma dne. „Nemyslím, že už nazrál čas, aby měl Rakušan reálně podávat demisi. Měl by to ustát. Ale pokud přijdou ještě další kauzy, bude to už pro něj velmi těžké. Primárně to vše vidím jako velký problém pro STAN, až sekundárně pro vládu. I když je jasné, že to opozice bude tlačit a vláda to bude muset umět ustát.“ A politolog připomíná, že když byly současné strany v opozici, neuměly být vůči vládě tak razantní a tvrdé jako opozice současná. „Vláda se musí připravit na to, že do ní ANO půjde bez slitování a využije k tomu i nefér způsoby. Tak ANO hraje. Teď to vláda asi ještě ustojí, ale budou-li se kauzy směrem ke komunálním a senátním volbám, potažmo k těm prezidentským, množit, nebude to mít Petr Fiala nijak snadné. Ale přijde-li zítra velká kauza ANO, okamžitě se zas karty obrátí.“

Zdroje: twitter.com, Seznamzprávy.cz, deníkN.cz

KAM DÁL: Peltova milenka porušila mafiánské pravidlo: Odsoudili ji za čachry s dotacemi, pomstila se a začala mluvit.

 

Klíčová slova: