STAN ve Zlíně stál léta na penězích z Redlova hazardu. Že se potkali náhodou v hotelu, nesmysl, říká aktivista Hollan

Matěj Hollan v roce 2014, kdy navštívil hazardem proslulý Zlín
  |   rozhovor

Může být pravda, že Vít Rakušan neví nic o podnikateli Michalu Redlovi a jeho napojení na hnutí STAN? Jak se to má s jeho vlivem na zlínskou organizaci této strany a co vlastně spojuje Petra Gazdíka s kontroverzním podnikatelem? Na tyto otázky jsme se zeptali Matěje Hollana.

Brněnský aktivista a politik Matěj Hollan se mnoho let zabýval mapováním hazardu v České republice. Zlín navštívil mnohokrát, protože tamní hazardní lobby byla vždy velmi silná. Na jméno Michal Redl a jeho firmu Gambler narazil velmi brzy, stejně jako na propojenost hazardu s tamní organizací STAN. Aktuální události tak zasazuje do hlubšího kontextu a vyvrací rétoriku, že Redla vlastně nikdo nezná a že se tento podnikatel vynořil odnikud.

Kde jste se poprvé setkal se jménem Redl?

Já nejprve uvedu trochu kontext, abychom byli v obraze. V letech 2009 až 2014 jsem se naplno věnoval regulaci hazardu a aktivismu proti hazardu. Objížděli jsme celou republiku a pomáhali jsme místním iniciativám, které se chtěly zbavit přebujelého hazardu na svém území. Zlín byl jedna z destinací a byl zajímavý tím, že tam byl hazard úplně nejsilnější v celé republice. Souvisí to s tím, že tam sídlí firma Synot. Zlín je plný automatů dodnes. Vedle dominantního Iva Valenty, který má pod kontrolou všechny tamní politické strany, se tam objevil i pan Redl. Rodina Redlů funguje v herním byznyse trvale, vrhli se na to hned po revoluci. Valenta vybudoval velké impérium, Redlové měli spíš takovou místní působnost, nebyli tak velcí. Zlínsko tedy jako celek funguje na hazardu a opravdu je to dodnes bašta hazardu v rámci celé republiky. To je potřeba si uvědomit. Hazard je tam určujícím faktorem pro tamní politiku.

Vážený občan Zlína

Takže na pana Redla jste narazil ve Zlíně?

Ano, bylo to v roce 2014, kdy se tam konaly konference o hazardu a různé diskuse. Od té doby si pamatuju jméno pana Redla, ale také jméno tehdejšího náměstka Ondřeje Bětáka, člena vedení zlínského STAN. Ten tehdy stál trvale proti jakýmkoliv snahám o regulaci hazardu ve Zlíně. Bylo to v dobách, kdy jim Redl dával statisíce. A to se bavíme jen o těch oficiálně doložitelných částkách. Zajímavá je v tomto kontextu věta tehdejšího předsedy STAN Petra Gazdíka z roku 2017, kdy zkoušeli vysvětlit spojenectví mezi Polčákem a Michalem Redlem (nyní obviněným v kauze Hlubuček). To je mimochodem člověk, který má být nesvéprávný, přitom působil v otcových firmách a vesele podnikal. Gazdík se to snažil tehdy vysvětlovat, že nejde o syna, ale o jeho otce, který je ve Zlíně váženou a respektovanou osobností. Znovu opakuji, je to podnikatel, který od devadesátých let fungoval v hazardu a pan Gazdík ho označoval za váženého zlínského občana. Oni vlastní hotely, obchodní centrum, všude tam je hazard. Jejich firma se jmenuje Gambler Zlín. Je to rodinná hazardní firma, působí tam opravdu celá rodina. Oni samozřejmě posílali peníze na různé dobročinné a společenské akce, což ten hazard rád dělá a legitimizuje se tím. Ale to z nich nedělá vážené občany.

O tom, že šlo o vážené občany, mluví i Vít Rakušan, takže se mýlí?

Matěj Hollan
- hudebník a aktivista, zaměřoval se zejména na boj proti hazardu
- v letech 2014–2018 působil na pozici místopředsedy politického hnutí Žít Brno ve funkci zastupitele města Brna a 3. náměstka primátora a zároveň též jako zastupitel Městské části Brno - střed
- v roce 2018 již tyto mandáty neobhájil a posléze se stal ředitelem Asociace nestátních organizací působící v oblasti snižování rizik závislostí

On jenom přebral tu původní Gazdíkovu rétoriku. Gazdík si asi uvědomuje, jak to je ve skutečnosti, protože je ze Zlína a ví, jak to celé tehdy bylo, takže raději rezignoval. Rakušan o tom neví nic, ten jen opakuje, co mu někdo řekl, místo toho, aby si to sám ověřil.

Gazdík říká, že Michala Redla moc nezná, potkal ho náhodou v hotelu na dovolené, tomu věříte?

Je to úplný nesmysl. Nemám pro to, co teď řeknu, přímý důkaz, ale odvozuji to ze svého politického působení a jak jsem politiku sám poznal. Redlovi byli zásadním sponzorem hnutí STAN za vedení Gazdíka a Polčáka. Není vůbec myslitelné, že by se tito dva pánové důkladně neznali, tím myslím všechny z té rodiny. Představte si, že jste s nimi v jednom regionu, posílají vám peníze, tak přece není možné, že nevíte, o koho jde. V politice to není tak, že vám nějaký cizí pán posílá peníze a vy mu za to děkujete. A pak ho ještě náhodou potkáte na dovolené. To jsou prostě nesmysly. Takže dedukuji to, důkazy nemám, ale neumím si vůbec představit, že by to bylo tak, jak tvrdí Gazdík. Nabízí se jako jediné možné vysvětlení, že se prostě dobře znají.

STAN vrátilo 300 tisíc, které dostalo od Redla. Je to dostatečné?

Oni vrací peníze jen za nějaké roky, kde se asi náhodou podívali do účetnictví a našli to tam. Ale v tom hnutí budou peníze od Redlů za deset let. V roce 2017 říkal Gazdík, že je Redl několik volebních období podporuje. Takže už z toho výroku je jasné, že to byla dlouhodobá spolupráce a nejde o nějaké malé peníze, určitě to nebudou statisíce. A je vůbec otázka, co a jak chtějí vracet, a komu? Peníze z hazardu vrátí těm gamblerům nebo komu?

Hazard je jako rakovina

Vedení STAN se tváří, že všechny tyto věci jsou pro ně novinka, věříte jim?

Novinka není, že STAN byl napojený na hazardní byznys. To se všeobecně a dlouho ví. Novinka je, že se ty Redlovy praktiky přenesly do Prahy. Rakušan tvrdí, že to nevěděl, a já mu to i věřím. Nevěděl, protože se nezajímal a nechtěl vědět. Asi si řekl, že je to historie a raději do toho nebude moc šťárat. Nikdy se na to důkladně nepodíval. Gazdík už se vzdal postů, stejně tak teď i Polčák složil nějaké funkce a tipl bych si, že oba nakonec složí i mandát. Ale to není důležité. Hlavní je, že pokud by se STAN chtěl nějak očistit, tak musí postupovat jako ANO v kauze Stoka. To znamená zrušit celou místní organizaci ve Zlíně. Ten problém vznikl ve Zlíně a tam se musí řešit. Musí Zlín úplně očistit od hazardu, zbavit se všech peněz z hazardu a všech lidí napojených na hazard. Je to jako rakovina, musí to vyříznout, jinak to nejde. Nemůžou se tvářit, že jsou proti korupci, a současně stát na takovýchto základech.

KAM DÁL: Babiš rozjel brutální kampaň, chce na hrad?

Klíčová slova: