Ve Středočeském kraji bylo letos téměř osm tisíc dopravních nehod

Vysoká míra nehodovosti provází každoročně i období letních prázdnin. Letos se v průběhu července a srpna odehrálo 2 344 dopravních nehod.
 

Jaká byla úmrtnost na středočeských silnicích? Kolik řidičů bouralo pod vlivem omamných látek?

Počet nehod za první pololetí letošního roku jen těsně neatakoval osmitisícovou hranici. Řidiči na území středních Čech bourali celkem 7 992x. Jedná se zároveň o 407 nehod více, než tomu bylo v období od ledna do srpna v roce 2014.

Více úmrtí, méně zraněníStres za volantem           Americká společnost pro výzkum vesmíru NASA zkoumala v roce 1991 zatížení řidičů osobních vozů v přeplněných ulicích velkoměsta. Shledala, že v neočekávaných situacích, např. je-li člověk nucen okamžitě zareagovat na chodce, jenž se náhle vyskytl na vozovce, u řidiče vysoce vzrůstá napětí, krevní tlak a tepová frekvence. Nenadálé situace u řidiče vyvolávají stres, zvyšují jeho podrážděnost, únavu, mohou vést ke zvýšení agresivity, nebezpečnějšímu a riskantnějšímu chování.

Pokračujeme v trochu smutné statistice. Za letošní rok zatím poměrně výrazně narostl počet tragických dopravních nehod. Na středočeských silnicích zemřelo 67 osob, což je o osm lidí více než loni.

Naopak u těžkých zranění došlo k mírnému poklesu. Zatímco loni se v důsledku dopravní nehody zranilo 293 osob, letos to bylo o 25 lidí méně (268 celkově).

Méně alkoholu, více drog

O řidičích, kteří před usednutím za volant popíjeli, a způsobili nešťastné nebo někdy i kuriózní nehody, jsme naposledy informovali zrovna včera (Pila, řídila a zranila sebe i svou sedmiletou dceru.) Ačkoliv tomu tento článek zrovna nenasvědčuje, pijanů za volantem napřesrok ubylo. Zatímco loni způsobilo dopravní nehodu pod vlivem alkoholu 383 řidičů, letos jich bylo „jen“ 329.

Zato uživatelů jiných omamných látek, kteří nezvládli řízení, evidovala policie letos o 5 více než loni. Celkově se jednalo o 24 řidičů.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru