Vláda zakázala praktickým lékařům očkovat v ordinacích. Proč? Pojišťovny totiž platí očkovacím centrům nejen za očkování

Kdo má zájem na tom, že jsou praktici postaveni mimo hru a přednost dostanou očkovací centra?
 

Praktičtí lékaři se ohrazují proti vyjádření premiéra Andreje Babiše, který řekl, že s očkováním proti covid-19 v ordinacích praktiků se zatím nepočítá. Prioritní skupiny se mají naočkovat v očkovacích centrech. Babiš rozhodnutí prezentoval na videokonferenci hejtmanů a zprávu jako první zveřejnil jihomoravský hejtman Jan Grolich a na svých sociálních sítích. Sdružení praktických lékařů považuje rozhodnutí premiéra za naprostý nesmysl. Podle jeho předsedy Petra Šonky hraje roli i fakt, že centrům hradí zdravotní pojišťovny kromě výkonů očkování i provozní paušál ve výši 4–12 tisíc korun denně.

Právě pro starší generaci, která je prioritní skupinou, je očkování v přátelském a známém prostředí jednodušší a bezpečnější. V tom se shodují snad všichni odborníci i ti, kterých se to momentálně týká nejvíce, tedy senioři.

„Praktický lékař je pro lidi nejpřístupnější, je v lokalitě, kde přirozeně bydlí a má jejich důvěru. Tisíce našich především starších pacientů vysloveně žádá, aby se mohli naočkovat u nás. Je naprosto nelogické, abychom je posílali do očkovacích center, což je pro mnoho z nich nepřekonatelně obtížné,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů MUDr. Petr Šonka.

Praktici už dokázali, že to zvládají

Lékaři jsou podle Šonky připraveni začít naplno očkovat ve svých ordinacích v okamžiku, kdy dostanou k dispozici vakcíny. „Umíme naočkovat minimálně 50 000 osob denně, tedy 1 000 000 lidí měsíčně. V posledních týdnech jsme udělali maximum pro to, abychom nabídli pomocnou ruku u pacientů 80+ vakcínou Pfizer v našich ordinacích. Vedla nás k tomu snaha pomoci s urychleným očkováním našich seniorů.“

Primátor Prahy Zdeněk Hřib: „Je poněkud šokující, že podle pana premiéra zapojení praktiků teď není na pořadu dne, přestože vakcína vhodná pro očkování v ordinacích praktických lékařů dorazí do ČR už za šest dní.“

Podle MUDr. Šonky praktici už dokázali, že jsou schopni překonat skladovací, distribuční a logistické potíže spojené s vakcínou i za cenu jejich nadstandardního nasazení. „Předvedli jsme, že to umíme. Tam, kde osvícené vedení krajů tento způsob očkování umožnilo, se ukázalo, že tato cesta je efektivní. Příkladem je Praha 7, kde jsme bleskově naočkovali přes 1 100 seniorů. Naopak v Moravskoslezském kraji na poslední chvíli zastavil kraj akci zorganizovanou v jediném víkendu.“

V rámci této akce bylo během týdne 200 lékařů připraveno očkovat 5 800 pacientů, pozvaných do ordinace. „Po tomto incidentu se vedení krajů dohodlo a zastavilo již probíhající či připravené projekty očkování vakcínou Pfizer v ordinacích praktických lékařů – konkrétně v Ústeckém, Jihomoravském, Plzeňském kraji a v Praze,“ kroutí hlavou Šonka.

AstraZeneca pro praktiky asi nebude

Jedním z důvodů je podle předsedy SPL objektivní nedostatek vakcín. Očkování ale některá vedení krajů zastavilo i tam, kde si praktici vakcíny pro své pacienty rezervovali. Jako důvod kraje uvádějí neschopnost zajistit řádné distribuční podmínky do ordinací praktiků.

„Z prohlášení pana premiéra to vypadá tak, že se nyní nedostaneme ani k vakcíně AstraZeneca, která byla od začátku plánována k použití v ordinacích praktiků a je to tak uvedeno ve strategii očkování. Nyní se zdá, že i tyto vakcíny skončí v očkovacích centrech. Je zjevné, že některé kraje jednoznačně preferují cestu zřizování očkovacích center, ať už krajských nebo soukromých. Zájmy pacientů, kteří si přejí nechat se očkovat u svého lékaře, se v tom poněkud ztrácí,“ připomíná MUDr. Šonka.

Podle něj v tom hraje roli politika i ekonomika, centrům hradí zdravotní pojišťovny kromě výkonů očkování i provozní paušál ve výši 4–12 tisíc korun denně.

Centra jsou teprve zřizována, nemají personál

Praktici nabídli síť více než 5 000 ordinací s kapacitou profesionálů, kteří umí očkovat a jsou schopni si vakcinaci sami zorganizovat. Nabídka nebyla přijata. „Ve většině krajů jsme místo toho vyzýváni, abychom nastoupili jako námezdní síla do očkovacích center. Ta jsou teprve zřizována, nemají kapacitu vlastního personálu. Ale budou mít vakcíny. Lékaře a sestřičky tam zřejmě naženou a nakonec i pacienty, kterým nezbyde nic jiného než se složitě registrovat do centrálního systému a složitě za očkováním cestovat. Dělat nadháněče pacientů do těchto center je další role, kterou by politici praktikům rádi přisoudili,“ dodává MUDr. Šonka.

Rolí praktického lékaře je podle SPL být ve své ordinaci a nablízku pacientům. Pomáhat jim co nejblíže jejich domovům, v prostředí, které znají a mají k němu důvěru. Množství vakcín, které do ČR v nejbližších několika měsících dorazí, přitom praktici umí naočkovat, aniž by to omezilo chod jejich ordinací.

KAM DÁL: Šéf ODS Fiala: Prymula ministrem zdravotnictví? To je nemožné.