Vládní ČSSD nedopadla ve volbách dobře. Hamáčka výsledky voleb ale nepřekvapily, odstupovat nebude

Předseda ČSSD podobný výsledek voleb očekával
 

Volby skončily pro někoho překvapením, mnozí ale podobné výsledky čekali. Celorepublikově zvítězilo ANO, druhá koaliční strana ČSSD je na tom už podstatně hůř. Jak se k tomu vyjádřil její předseda Jan Hamáček? 

Výsledky krajských a senátních voleb podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka nepřekvapily a nedají se interpretovat jako prohra vlády. V Lidovém domě řekl, že de facto kopírují průzkumy veřejného mínění. Vedení strany se vzdát nehodlá. ČSSD má podle Hamáčka po hlasování o novém složení krajských zastupitelstev šanci dostat se do rad ve třech krajích. Výsledek mohl být o dvě procenta lepší a ukázal, že ČSSD vítězí tam, kde může vsadit na politiky úspěšné v regionální politice, shrnul Hamáček. V případě senátních voleb je mu líto neúspěchu Jiřího Dienstbiera, ocenil naopak, že do druhého kola hlasování se vedle obhajujících dostali i nováčci z řad ČSSD.

Nejde o fatální prohru

„Rozhodně to nebyla nějaká fatální prohra vlády, nebylo to referendum o vládě, spíš překopírování aktuální politické podpory do volebních výsledků,“ zhodnotil výsledek jako vicepremiér menšinového kabinetu ANO a ČSSD. Výsledek podle něj odpovídá dlouhodobému postavení ČSSD na politické scéně. Spokojen by byl, kdyby bylo skóre o dvě procenta vyšší a kdyby se přes hranici pěti procent dostaly dva kraje navíc. Po minulých volbách, v nichž ČSSD zvítězila ve dvou krajích, strana vyjednala vedení rady v pěti. Přes deset procent po sečtení se letos dostala ČSSD na Vysočině, v koalici pak v Pardubickém kraji a Královéhradeckém kraji.

Problém na severu Čech

„Ukazuje se, že tam, kde jsme nasadili lidi, kteří jsou úspěšní v regionální politice, mají za sebou i úspěšné vládnutí i zvládnutí koronakrize, se výsledky dostavily,“ konstatoval. Překvapením pro něj byl Zlínský kraj se "solidním úspěchem" nad rámec regionů, kde měla ČSSD hejtmany dosud. Hlasování podle něj také ukázalo, že ČSSD má dlouhodobou slabinu na severu Čech. „Pro jakoukoli kampaň před sněmovními volbami, která víceméně začíná, si musíme najít odpověď, jak zvládnout toto území,“ konstatoval.

Odmítl chybu

Hamáček odmítl, že ČSSD udělala chybu, když v předvolební kampani vsadila na téma úspěšného jarního boje s koronavirem. „Snažili jsme se lidem vysvětlit, že sociální demokracie pro ně je v dobách nepohody. Otázka je, zda druhá vlna nepřišla tak rychle, že to lidi znejistělo,“ uvedl. Zopakoval, že za výsledek nese zodpovědnost jako předseda. Nechtěl to ale interpretovat jako důvod, proč by se měl na lednovém sjezdu sociální demokracie vzdát vedení strany. „Jako vedení se budeme kolektivně zpovídat sjezdu,“ konstatoval.

Ani senátní volby ČSSD nevycházejí

V senátních volbách Hamáčka mrzí prohra Dienstbiera. „Byl viditelným senátorem ČSSD, jakkoli příliš nesouzněl s tím, co v poslední době strana prosazovala. Otázka je, zda mu to pomohlo, nebo mu to uškodilo. Ale určitě to bude ztráta pro Senát, nejen pro ČSSD,“ uvedl. Ocenil suverénní postup expředsedy horní komory Milana Štěcha do druhého kola voleb i pozici místopředsedy ČSSD Michala Šmardy. „Nejen ti zkušení senátoři, ale i vlastně nová krev má šanci dostat se do Senátu. To by byla dobrá zpráva pro sociální demokracii,“ konstatoval. Před druhým kolem voleb je podle něj vedení ČSSD kandidátům v kampani pomoct podle toho, o co si řeknou.

Po sečtení 90 procent senátních okrsků měla šanci ČSSD znovu získat nejvýš polovinu z deseti obhajovaných křesel.

KAM DÁL: Prostor pro chyby při sčítání a pro případnou manipulaci s výsledky voleb existuje

Klíčová slova: