Za zimní pneumatiky si připlatíte, jejich cena vzrostla. Na přezutí si počkáte déle

Nejdéle si řidiči počkají na přezutí v Praze
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Cena zimních pneumatik se meziročně zvýšila zhruba o 2,5 procenta. Nejvíce zdražily menší rozměry od 13 do 15 palců. Zdražení se týká celé Evropy a je způsobené vyšší cenou surovin a nákladů na výrobu a logistiku. Přezouvání v pneuservisech podražilo zhruba o pět procent.

Průměrná cena za nejoblíbenější sady pneumatik se podle srovnávače Heureka.cz pohybuje od 6 000 do 8 000 korun, velmi záleží na konkrétních modelech a požadavcích. Zvýšení ceny se netýká všech značek. Například Dunlop ve srovnání s minulým rokem zlevní. Cenově dostupnější budou i větší pneumatiky s průměrem nad 19 palců, které zlevňují dlouhodobě.

Motoristé stále častěji nakupují pneumatiky ve větších rozměrech. Zatímco v roce 2016 si pláště s průměrem 19 až 22 palců objednalo osm procent zákazníků, v současnosti je to 15 procent. Naopak popularita pneumatik s průměrem 15 palců za stejnou dobu klesla o sedm procentních bodů na 16 procent.

Čekací lhůty se prodlužují

Řidiči s nákupem zimních pneu zatím příliš nespěchají. I když prodeje již jsou podle Heureky proti letním měsícům dvojnásobné a postupně narostou až na trojnásobek, proti loňsku jsou nižší. Za září a říjen řidiči nakoupili o pět procent méně pneumatik než v minulém roce. Na vině je hlavně teplý a slunečný říjen.

Pneuservisy se přesto postupně plní a čekací lhůty prodlužují. Nejdéle si řidiči počkají na přezutí v Praze, kde je čekací lhůta až deset dnů. Největší zájem o termín lze očekávat poslední týden v říjnu a první dva týdny v listopadu, kdy tradičně přezouvá nejvíce řidičů.

Kvůli vyšším provozním nákladům na technologie a pracovní sílu většina pneuservisů zdražila v průměru o pět procent. Změny se nejvíce promítly do ceníku velkých síťových pneuservisů, které využívají nejmodernější technologie a mají dostatek stálých zákazníků.

Které jsou nejprodávanější?

Nejprodávanějšími značkami jsou podle Heureky Barum a Continental. Stejně jako v minulém roce lze podle Schwangmaiera očekávat velký zájem o loňskou novinku Barum Polaris 5. Ta již v roce 2018 tvořila pětinu všech prodaných pneumatik. Zvýšená poptávka je také u rozměrů 205/55/R16 a 225/45/R17 určených například pro Škodu Octavii.

Přezutí na zimní pneumatiky je v Česku povinné od listopadu do konce března na vyznačených úsecích silnic nebo za zhoršených povětrnostních podmínek.


Životní styl

Hobby