James Bond opravdu existoval. Celou válku vodil za nos německý Abwehr

Popov se dostal až k nacistickým špičkám
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Němci si ho chválili jako geniálního a skvělého špióna. Jenomže Duško Popov si z nich dělal dobrý den a donášel Britům. Díky jeho odvaze a statečnosti mohlo vylodění v Normandii proběhnout bez překvapení ze strany nacistů. Ian Fleming se jeho postavou nechal inspirovat, když psal román o brilantním Jamesu Bondovi.

Celou válku vodil za nos německý Abwehr a poskytoval Britům důležité informace o německých záměrech. Srb Duško Popov vyrůstal v Dubrovníku v místní bohaté rodině a bylo mu poskytnuto nejlepší zahraniční vzdělání. Při svých studiích v Německu se spřátelil se svým budoucím celoživotním přítelem Johannem Johnny Jebsenem, německým Dánem. Při těchto studiích se však také setkal s prvními projevy nacismu.

Nabídka, která se neodmítá

V roce 1936, den poté, co obdržel diplom doktora práv, byl za styky s židy zatčen gestapem. Právě Jebsen, který upozornil rodinu a vlivné přátele, docílil touto cestou Popovova propuštění a vyhoštění z Německa. Po této příhodě Popov poklidně žil v Dubrovníku. Jeho další život změnil opět Jebsen. Ten se mu v únoru 1940 přiznal, že pracuje pro Abwehr, a nabídl mu spolupráci. Jebsen upozornil Popova, že toto je právě způsob, jak Němcům cílenými dezinformacemi uškodit. Popov souhlasil – a zároveň nabídl své služby také Britům. Ti na dvojitou hru přistoupili.

Popov byl Němci úkolován, aby pod zástěrkou importu a exportu sháněl o Britech důležité informace. Ty mu ochotně předávali jeho britští šéfové z MI6. Abwehr byl spokojený, a tak byl Duško Popov brzy Němci vyslán do Lisabonu, tehdejšího evropského hnízda špiónů. V Lisabonu se Popov setkává se svým řídicím důstojníkem Abwehru, Karshoffem. Ten mu předal první německou mikrotečku a dotazníky k informacím, které měl Popov získat v Anglii. 20. 12. 1940 Popov přilétá do Londýna a setkává se se svými šéfy z MI6. Další spolupráce byla pro Brity velmi přínosná, skrze Popova zásobovali Němce dezinformacemi, ze kterých byl Abwehr nadšený.

Vražda přítele

Německé nadšení vyústilo v poslání Popova v roce 1941 do USA, kde měl získat důležité informace o Pearl Harboru a americkém námořnictvu. I když byli Američané MI6 upozorněni na důležitost Popova, byl to J. E. Hoover, kdo odmítl jakoukoli spolupráci s Popovem. Nevzal v potaz ani informace o Pearl Harboru. To způsobilo Popovovi problémy, protože nemohl získat žádné informace požadované Němci.

Přesto se mu podařilo Abwehr přesvědčit, že je dál spolehlivý, a tak ho Němci dál využívali ohledně britských informací. To dalo Britům možnost zapojit Popova do plánu Fortitude, který byl přípravou pro vylodění v Normandii. Popov tak cíleně dál zásoboval Abwehr dezinformacemi. Na začátku roku 1944 byl v Lisabonu zavražděn Němci Popovův přítel Jebsen. Jebsen však Němcům nic neprozradil o Popovově skutečné roli ve špionážní hře.

Nikdy se nepomstil

Díky této statečnosti proběhlo vylodění v Normandii bez neočekávaných překvapení. Popov se rozhodl svého přítele pomstít, a tak po válce v hodnosti plukovníka britské armády začal hledat Jebsenovy vrahy. Muže odpovědného za smrt přítele sice našel, nebyl ho však schopen zabít. Popovovi bylo uděleno britské občanství a Řád britského impéria.

Zdroje: redakce, Prima ZOOM, usatoday.com, historyonthenet.com

KAM DÁL: Extrémní národovectví je nová hrozba, máme se bát? Krajní pravice zvedá hlavu.