Krtek je houževnatý soupeř! 10 rad, jak jej vypudit z naší zahrádky

Každý krtek je jiný, proto neexistuje univerzální recept, jak se krka zbavit
Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

Oblíbený dětský hrdina kreslených pohádek, krtek, je zároveň noční můrou a postrachem zahrádkářů. Při své honbě za žížalami dokáže zcela zdevastovat trávník a není vůbec snadné se ho zbavit. Zabít krtka podle zákona nesmíme, jak tedy nezvaného hosta ze své zahrádky vypudíme?

Se svým sametovým černým kožíškem možná vypadá roztomile, ale kdo už na své zahradě krtka zažil, potvrdí, že mu toto malé zvířátko se sametovým kožíškem pěkně zahýbalo žlučí. Četné krtince, které vyrábí při budování a obnově svých chodeb, nejen znehodnocují trávník, ale pracovité zvíře během své činnosti poruší kořenovou strukturu rostlin na zahradě. A to také není něco, po čem by zahrádkáři a chalupáři toužili. Na krtka není žádná stoprocentně fungující ochrana. Každý krtek je jiný a zároveň to jsou velmi adaptabilní tvorové.

Krtek výborně slyší a nesnáší hluk

Kdo jezdí na chalupu se zahradou jen v sezoně, často se s přítomností krtka na pozemku smíří. I díky tomu, že jakmile po zahradě začnou běhat děti, případně psi, a vůbec je tam najednou frmol, sám raději odtáhne někam, kde je klid.

Protože se krtek snaží udržovat svoje již vybudované chodbičky v pořádku, opravuje si i ty, které mu podupete. Ryje hlavně po ránu a v časném odpoledni. V tuto dobu mu tedy během jiné práce na zahradě můžete rozhrabat všechny hromádky a vyčkávat. Ve chvíli, kdy se krtinec opět začne zvedat, jemně krtka podkopněte motykou, opatrně hoďte do připraveného kbelíku a odneste na vhodné místo.

Plašiče kupované i domácí výroby

Někomu se osvědčily nejrůznější podomácku vyráběné plašiče zaražené do země. Někdy údajně stačí i kovová trubka, do které čas od času bouchnete. Na plašiče vydávající zvuk v pravidelných intervalech si prý krtek brzy zvykne a přestanou mu vadit. Často se také  používají nastříhané PET lahve na kovové tyči, kovové nebo plastové větrníky a ultrazvukové přístroje, které jsou k dostání v obchodech.

Pokud nejste tolik zruční, údajně stačí zahrabat do krtčího tunelu ze dvou třetin láhev od piva tak, aby byla nakloněná směrem, odkud vane vítr. Tím opět bude vydávat pro krtky nepříjemný zvuk. Plastové větrníky nebo skleněné lahve byste pak měli po zahradě rozmístit rovnoměrně, aby byly co nejúčinnější. S plašiči jsou obecně dobré zkušenosti.

Pořiďte si kočku: Největším nepřítelem je pro krtka kočka. Hlavně ty klasické vesnické mají dost trpělivosti na to, aby si na něj počíhaly. Jsou také dostatečně rychlé, aby ho chytily. Budete sice muset strpět, že se většina koček bude chtít pochlubit a úlovek přinese ukázat, ale řešení to bude konečné.

Vysaďte rostliny, které krtkovi nevoní

Pro vyhnání krtka z pozemku můžete zkusit další mírumilovný způsob. Dobrou zkušenost zahrádkáři mají například s aksamitníky neboli afrikány, lidově zvanými smrdlavky, jejichž pach krtka ze zahrady vyhání. Stejnou službu jako afrikány udělají laskavce, pryšce, řepčíky nebo česnek.

 Někteří ze zahrádkářů ovšem tvrdí, že krtek je hmyzožravec, takže mu mírně aromatické rostliny příliš nevadí. Pokud je v půdě dostatek organické hmoty, například žížal, bude spokojen i v přítomnosti výše zmíněných rostlin. Krtince běžně nacházíme v záhonech letniček i mezi česnekem. Tyto rostliny spíše vadí hryzcům, kteří jsou býložravci. Z našich zkušeností platí na krtka snad jen páchnoucí cibule řebčíku královského. Takto osázeným záhonům se krtci skutečně vyhýbají.

Vyhánění zápachem, smradlavými sýry a srstí predátorů

Další z metod, kterou zahrádkáři zkoušejí krtka vypudit, jsou například i obaly od různých aromatických sýrů, někdo možná i kus nějakého toho romadúru ke svačině oželí. Většího úspěchu však těmito hostinami nedosahují.

Psí a kočičí srst či lidské vlasy mohou skutečně fungovat, podobně jako například u kun, krtek z těchto pachů vycítí predátora. V případě použití srsti se nebudou chtít vracet ani do širšího okolí, protože predátor má obecně větší rajón než krtek. Další věc, která krtkovi nevoní, je čerstvá citronová kůra, případně zelené listy ořešáků. Dlouho používanou metodou je vložení ořechů uvařených v mýdlovém louhu (z mazlavého nebo jádrového mýdla) do krtčích chodeb.

Zkuste vyplavit krtka vodou

Někomu to údajně pomohlo, ale účinky mohou být velice odlišné. Chodbičky od krtka jsou poměrně velké a půda bývá většinou kyprá. Voda se tak nemusí vždy dostat k noře, kde se krtek zdržuje, a která bývá v určité hloubce vodorovně. Navíc spleť chodbiček je velmi hustá a složitá a krtek je velmi dobrý plavec. Sám jsem tuto metodu vyzkoušel jako první, ale krtince se objevovaly stále, i když jsem do chodbiček zavedl hadici. Jediným efektem byla vyšší spotřeba vody.

Pasti, vykuřování a naftalín

K dostání jsou i speciální pasti, které se zakopou do země, tady se musí však dávat pozor, aby se nedostaly do styku s lidským pachem. Jedná se o dražší řešení. Dokud není past zakopaná dobře, krtek ji může jen naplnit hlínou a obejít jinou cestou. Pro citlivé povahy jsou nejlepší trubky, které se dají do krtčí chodby, krtek do nich vleze a dvířka zaklapnou. Pak ho můžete odnést někam daleko. Pasti kontrolujte jednou denně.

Další údajně účinné řešení, jak se nepřítele v černém kožíšku zbavit, je, že použijete takzvanou vykuřovací patronu. Po zapálení a následném vyhoření patrony začne díky půdní vlhkosti uvolňovat jedovatý plyn. Neměla by způsobit škodu na zahradních plodinách a po její aplikaci není potřeba žádná další aplikace. Vykuřovací patronu i gelovou návnadu koupíte v obchodech pro zahrádkáře.

Jednou z nejosvědčenějších rad, jak vyhnat krtka, je využití starého dobrého naftalínu. Zatímco původně si ho naše babičky dávaly do skříní proti molům, vy ho dáte do krtčí chodby. Seženete ho v obyčejné drogerii. Do ruky ho berte jen v rukavicích. Podobně odpuzující účinek mají i sirné knoty.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru