Ložnice: Jedině příjemná a útulná, trávíme v ní třetinu života

Ložnice má být střídmá, jednoduchá barevně sladěná, čistá.
Zobrazit fotogalerii (7)
  |  

Době, kdy v řadě domácností ložnici odbývali, už odzvonilo. Nejen, že bylo zvykem zařizovat ložnici odloženým nábytkem, ale také se tu a tam proměnila v pracovnu, žehlírnu a vůbec víceúčelovou místnost. Máte to podobně? Změňte to, zbavte se starých návyků. Jak vytvořit intimní místo, kde se cítíme dobře?

 

V ložnici, kde odpočíváme a prožíváme nejkrásnější chvilky života, je třeba navodit intimní a útulnou atmosféru. Nejdříve je třeba začít s tím, že z ložnice odstraníme všechno, co tam nepatří. Mnoho lidí dnes postel nechápe jen jako ostrov pohody, v němž čerpá energii ve spánku a intimně žije, ale zároveň tu probíhají rodinné debaty, dá se tu číst, psát, učit se, sledovat televizi a zabývat se spoustou dalších činností.

Vymoženosti moderního designu nám zpříjemňují život a umožňují nevstávat z postele, dokud to skutečně není nutné. Drobné detaily přijdou vhod rovněž v situacích, kdy budeme mít vstávání z postele zakázáno lékařem nebo to dokonce nebude ani možné. Tehdy skutečně oceníte mobilní, snadno ovladatelné noční stolky či variabilní úložné systémy, které se v momentě stanou praktickým pomocníkem.

Důležitou maličkostí jsou noční stolky

Noční stolek se dost často kupuje spolu s postelí v nedělitelné soupravě s pocitem, že je to kus nábytku, který nabízí jen minimum úložného prostoru a zbytečně zabírá místo. Nebuďme však bláhoví. Jakékoliv přehlížení nebo dokonce jeho odstranění se nám může časem vymstít. Navíc by byla škoda nevyužít zcela všech nápadů a triků, které vymysleli jejich návrháři.

Knížka a brýle, kapesníky, krém na ruce, prášky na spaní… seznam drobností, které člověk potřebuje ke spaní, je poměrně dlouhý. A rozložené kolem postele nevypadají zrovna hezky. Kupte si proto noční stolek s dostatečně velkou zásuvkou, do níž se tohle všechno vejde. Miniaturní noční stolky jsou nepraktické!

 

Ložnice je místem odpočinku, kde bychom měli zapomenout na každodenní povinnosti a práci. Proto sem stůl ani počítač nepatří.  Že se nikam jinam nevejde? Pak ho zde dobře ukryjte. Rozhodně nedávejte pracovní stůl hned vedle postele. Oddělte ho buď sestavou skříněk, nebo kolem něj vytvořte lehkou stěnu z paravánu, závěsu a podobně.

Kolečka pro pohodlí i čistotu

Moderní člověk potřebuje změnu. Ta ho stále udržuje ve střehu a duševní rovnováze. V interiéru ji poskytují kolečka. Není neobvyklé, že většina nábytku je dnes jimi vybavena. Usnadňují přesun z místa na místo, což ocení zvláště ti, kteří touží nejméně jednou za měsíc přesunovat nábytek, ale rovněž pořádkumilovní lidé, kteří potřebují každý kus nábytku doma odsunout, aby pod ním poctivě uklidili.

I některé noční stolky, přestože jsou malým kouskem nábytku, dávají díky kolečkům možnost nastavit a natočit ho do vzdálenosti, kam dosáhneme přirozeným pohybem. Je to zkrátka pohodlné a příjemné. Nočních stolků s kolečky se popravdě moc nevyrábí, ale není problém koupit kolečka samostatně a namontovat je dokáže skoro každý.

Uplatní se i klasika

Z našich ložnic nevymizel ani klasický noční stolek na nohách, který rovněž koresponduje s rámem postele a poskytuje úložný prostor, jen jeho přesun je o něco obtížnější. I tak má stále své příznivce a v nejbližších letech z našich ložnic rozhodně nezmizí.

Možná, že bude alternativním doplňkem nejrůznějších přídavných polic, které jsou pevnou součástí postele. Nejčastěji pro ně nacházejí návrháři místo v rohu postele, a to v nohách, kde můžete umístit menší přenosnou televizi nebo notebook, nebo v čele, kde napodobuje funkci odkládacího pultu. Desky stolku často bývají otočné, sklopné nebo výsuvné, aby uživateli poskytly při jejich užití co největší komfort.

Kolejnice mimo trať

Nejde o kolejnice, po nichž by snad jezdil nějaký vláček. Kolejnice se do interiéru dostávají postupně, jezdí po nich například dělicí příčky nebo posuvné dveře vestavěných skříní. Ani v ložnici nejsou kolejnice ničím zvláštním. Setkáváme se s nimi v nebližší blízkosti postele, instalovány jsou v jejím čele, kde jsou zavěšené nejenom noční stolky, ale rovněž lůžka a třeba i další police.

Návrháři vycházejí z několika variant uspořádání nábytku, přičemž kolejnice usnadňují přesouvání jednotlivých částí. Prostor je tak využit nadvakrát – přední viditelná část a místo za ní, které se získá jejím přesunutím.