Rozhovory roku 2015 – psycholog, spisovatelé nebo ochránce přírody

Paní doktorka ve své ordinaci.
Zobrazit fotogalerii (6)
  |  

V uplynulém roce jsme se kromě kriminality, dopravních peripetií a politických kauz také setkávali se slavnými osobnostmi. S kým jsme se potkali, a jaký pohled na svět nám tyto „celebrity“ zprostředkovaly?

Rozhovor – brnkačka nebo řehole?

Řada čtenářů se možná domnívá, že udělat s někým rozhovor není žádná velká věda. Zvednete telefon, napíšete email se sadou otázek, dostanete odpovědi a hotovo. Cesta skrz emailovou komunikaci je pochopitelně nejjednodušší, s jejími výsledky ale ne vždy můžeme být spokojeni. Osobní setkání už má kouzlo poznání, objevování charakteru někoho, s kým se setkáváme poprvé. Nevýhoda spočívá v tom, že ačkoliv si připravíme otázky dopředu, výsledek nelze předem odhadnout.

Setkání s Ladislavem Špačkem – z 10 minut rázem byly 2 hodiny

Ladislav Špaček ve svých knihách oslovuje všechny věkové kategorie. S etiketou se dle něj setkáváme primárně v rodině.

Poslední známou osobou, s níž jsem se měla možnost setkat v průběhu tohoto roku, byl nepochybně Ladislav Špaček. Dopředu jsem věděla, že přijede na autogramiádu a v programu napnutém k prasknutí jsem nemohla doufat v příliš mnoho času na rozhovor. Opak byl pravdou. Namísto deseti minut, o které jsem žádala, se mi tento dokonalý gentleman věnoval v každé volné chvíli. Nakonec jsme spolu v jesenické škole strávili celé dvě hodiny, během nichž jsem se stihla zeptat na všechny své připravené otázky, i na mnoho dalších. (Více ve článcích Ladislav Špaček: Handicapem Čechů je špatná prezentace a Ladislav Špaček: Tykání zefektivňuje komunikaci.)

Jiří Kahoun je milý i po telefonu

Někdy může být i oněch avizovaných deset minut využito maximálně. Když jsem zvedla telefon a na druhém konci se mi ozval spisovatel Jiří Kahoun, ihned mě upozornil, že má opravdu málo času. Kouzlo osobnosti nicméně fungovalo i na dálku. Z krátkého rozhovoru jsem dospěla k poznání, že Kahounovy knížky nejsou bezvadné jen díky řemeslné zručnosti spisovatele, ale protože autor svým dětským čtenářům skutečně naslouchá. (Více ve článku Jiří Kahoun: Inspiraci hledám v běžném životě.)

Rozhovor s Jeronýmem Klimešem vyžadoval trpělivost

Trochu těžší pro mne bylo rozpovídat uznávaného psychologa Jeronýma Klimeše. Psala jsem o Crazy film festu v Řevnicích. Chtěla jsem tedy slyšet Klimešův názor na film Lars a jeho vážná známost, který jel do Řevnic uvést, a na vztahovou problematiku, kterou rozpracovává. V případě tohoto rozhovoru platilo žurnalistické pravidlo „nenechat se odbýt“. Jeroným Klimeš mne nejprve odkázal na detailní rozbor filmu, který provedl na svém blogu. Mnohé by možná masa textu odradila, ne tak filmovou recenzentku, která podobných slohů napsala desítky. Teprve poté vznikl tento kratičký rozhovor, v němž jsme se mimo jiné dozvěděli, že realistické jsou ve světě filmu už snad jen dokumenty. (Více ve článku Rozhovor s Jeronýmem Klimešem přednášejícím na Crazy film festu).

Před Jaromírem Bláhou neříkejte, že pouštíte kapry na svobodu!

Jaromír Bláha na loňském foru 2000. Bláha tehdy prohlásil, že chce dát vzniknout větším prostranstvím divoké přírody, do které budou moci lidé po naučných stezkách volně chodit, přespávat tu, zkrátka divočinu prožít.; zdroj: archiv hnutí DUHA

Mezi další slavné osobnosti, které jsem letos vyzpovídala, patří spisovatelka Iva Pekárková, dietoložka Kateřina Cajthamlová a tvář Hnutí Duha Jaromír Bláha. Na tyto osobnosti mohu prásknout, že Iva Pekárková je neustále online a pro velkou část naší společnosti má možná nepopulární názory (více v textu Iva Pekárková: Muslimové plní roli veřejného nepřítele). Kateřina bohužel vypadla ze Stardance těsně po našem rozhovoru, což mne mrzelo, ačkoliv jsem tu soutěž vůbec nesledovala (více ve článku Po sportu se najezte! Radí Kateřina Cajhamlová). A Jaromír Bláha přidal trochu v předstihu několik vánočních rad o krmení zvěře a pouštění kaprů na svobodu (více ve článku Jaromír Bláha: Nepouštějte kapry na svobodu).