Jak uvádět rodičovskou dovolenou v životopise

Máte pocit, že jste byla jen doma s dětmi. Opravdu tomu bylo tak? Neorganizovala jste například výlety s dalšími maminkami? Není důvod, proč to do životopisu neuvést.
  |  

Tento osobní údaj v životopise uvádět nemusíte. Jeho vynecháním však mohou vzniknout mezery a zkreslení, které personalista stejně odhalí. 

Personalista projíždí životopis. Jeho oči se zastaví na slovech „rodičovská dovolená“ napsaných tučným písmem. Personalistovi se orosí čelo. Jedním klikem životopis vymaže.

Kdy mateřská/rodičovská v životopise být nemusí?

Záleží vždy na délce praxe. Pokud jste po roce v zaměstnání odešla na mateřskou a vrátila se po čtyřech letech, rozhodně nemáte pět let praxe. V tomto případě by se jednalo o zkreslení. Ve firmách obvykle nevyžadují praxi, protože by na danou pozici nebyla potřeba.

Jedná-li se však o opačný případ, kdy jste například z deseti let ve firmě strávila 2 roky na rodičovské, tento údaj nutně psát nemusíte.

Mohlo by vás zajímat: Chystané změny na trhu práce. Půlroční mateřská dovolená i poporodní péče. I. část

Rodičovskou dovolenou do životopisu uvedu. Ale jak?

Snažte se vyvarovat případu popsaného výše, kdy rodičovská dovolená praští personalistu do očí. Způsobů, jak rodičovskou dovolenou uvést elegantně přitom existuje hned několik:

  • Pokud jste v průběhu mateřské/rodičovské dovolené setrvala u svého zaměstnavatele, vepište si tento údaj k popisu pracovní pozice.
  • Pokud jste v průběhu MD/RD nebyla zaměstnaná, je vhodné rodičovskou uvádět zvlášť. Nepište ji však jako první údaj životopisu.
  • Pokud jste byla v průběhu MD/RD aktivní, navštěvovala jste kurzy, workshopy, zlepšovala jazykové znalosti, nebojte se na tyto činnosti upozornit. Aktivity můžete případně za údaj o rodičovské dovolené úplně zaměnit.

Mohlo by vás zajímat: Matky přicházejí po rodičovské do práce jako z jiného světa

Na co si dát pozor?

  • Pozor na časové mezery a zkreslení. Na chybějící 3 roky v životopise se personalista stejně zeptá.
  • Vše, co napíšete v životopise, byste si měla umět obhájit. Proto byste měla psát pouze pravdivé údaje. Už při psaní chce přemýšlet o tom, jakým způsobem danou věc „prodáte“, když se na ni personalista zeptá.

Mohlo by vás zajímat: „Zpět do zaměstnání“ je praktickým kurzem pro matky. I. část

Jak odpovídat na diskriminační otázky zaměstnavatele? Jak si nakopnout sebevědomí, když jdete po rodičovské dovolené na svůj první pohovor? Dozvíte se v pokračování.

Článek volně vychází z přednášky Ing. Lucie Jakubcové z čelákovického občanského sdružení RC Routa, která se konala 23. října v Úvalech.