Jak získat více času? 1. část

Jak je možné, že přes veškerou snahu stále nemáte času nazbyt? Možná pouze zaměřujete svou pozornost nesprávným směrem.
 

Pracujete bez přestání, a přesto vám nestačí, že den má 24 hodin? Zkuste si osvojit několik následujících návyků a ušetřete až několik dnů ročně!

  • 1. Plánujte! Máte každý den seznam úkolů, který musíte splnit, nebo řešíte věci tak, jak přicházejí? Je pochopitelné, že čas od času přijde mimořádná událost, které se musíme věnovat hned a vše ostatní odložit. V prvé řadě bychom si ale měli určit, jaké jsou naše dlouhodobé cíle a rozepsat kroky, které nás k nim dovedou. Seznam úkolů na každý den by měl vycházet právě z těchto dlouhodobých cílů.
  • 2. Zbytečně neváhejte. Učiňte rozhodnutí! Samozřejmě netvrdíme, že byste měli činit rozhodnutí bez rozmyslu. Na druhou stranu zůstat dlouhodobě zaseknuti ve stavu „možná“ je způsobem jak přijít klidně i o celé roky, ať už v práci či v soukromí. Zkuste se zaměřit na nejdůležitější věci, v nichž jste doposud nedokázali učinit rozhodnutí. Zjistěte si dost informací a rozhodněte se. Uvidíte, jak se vám uleví. Tímto způsobem získáte i energii navíc, kterou budete moci přesměrovat na podstatné záležitosti.
  • 3. Makejte!  Budíte se často s pocitem, že se vám do ničeho nechce? Pracujte ve vyšším tempu než doposud. Nemyslíme tím tempo vražedné. Máme tím na mysli takové tempo, kdy nebudete mít čas přemýšlet, proč něco nejde, zkrátka to uděláte.Jste-li vyčerpaní, věnujte se rutinním záležitostem – skartování, vysypání koše, úprava diáře. 
  • 4. Dokončujte věci hned. Začnete jednu činnost, ale činí vám velký problém ji dokončit? V tom případě na sobě musíte pracovat. Zvykněte si rozdělané činnosti, projekty dokončovat okamžitě, nečekejte. Získáte tím čas věnovat se dalším záležitostem. O tom, že s dokončeným projektem se chodí lépe spát ani nemluvě.

Pokračování s dalšími tipy pro váš time management najdete ve článku Jak získat více času? 2. část.

Text vychází z příručky firmy Business Success, spol. s.r.o. Jak získat čas?. Jejím autorem je Pavel Ranc.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru