Samotným titulem dnes nikoho neohromíte

Co jsou lidé schopni napsat, aby zaujali? Nebudete věřit
10.02.2016 - 07:31  

Studujete? Prospěli jste s vyznamenáním a v 25 letech se můžete pyšnit titulem magistra? Práci vám to samo o sobě stejně nesežene. Pro to, abyste zvýšili svou cenu na trhu práce, přitom stačí poměrně málo.

Propadáte skepsi a je vám líto času, který jste strávili na vysoké škole? Přestaňte fňukat a podívejte se budoucnosti zpříma do očí. Práci dnes najde každý, kdo jde svému štěstí alespoň trochu naproti. Jste-li absolvent nebo za chvíli budete, čtěte, co je potřeba udělat, aby se na vás na pohovoru nedívali skrz prsty.

 

Nezáleží na profesi, hlavně pracujte!

„Celkem 77 procent firem dá při pracovním pohovoru přednost uchazeči s praxí v oboru. Praxe přímo v oboru je velkou výhodou, roli však hrají v podstatě jakékoli pracovní zkušenosti,“ říká Martina Látalová, obchodní ředitelka společnosti AC JOBS. „Podle průzkumu Národního ústavu pro vzdělávání dá 55 procent zaměstnavatelů přednost absolventovi, který chodil alespoň na nějaké brigády, před tím, který nikdy nepracoval.“

Zaměstnavatelům se nikdo nemůže divit. Na juniorské pozici se samozřejmě počítá s určitou dobou zaškolení a nižšími počátečními výkony. Firma si na druhou stranu nemůže dovolit ztrácet čas s někým, kdo si vůbec neosvojil základní pracovní návyky.

Čtěte také: Do práce až v 25 letech a důchod v nedohlednu

 

Bez jazyka si zavřete polovinu dveří

„Další, na co se firmy zaměřují, je jazyková vybavenost uchazeče. Znalost cizího jazyka je podstatná pro 42 procent společností. Naopak zkušenost s prací v zahraničí upřednostňují jen čtyři procenta firem,“ doplňuje Martina Látalová.

Problémem uchazečů je mnohdy i to, že vlastně sami nevědí, jak si na tom jazykově stojí. Na inzeráty potom neodpovídají pouze z toho důvodu, že je v nich mezi požadavky uvedena například angličtina. Pokud nevíte, zda stačí anglicky odpovědět na e-mail, nebo by nabízenou pozici zastal pouze zaměstnanec na úrovni rodilého mluvčího, není nic lehčího než do firmy zatelefonovat. Zeptejte se, v jaké míře a jakým způsobem byste angličtinu využívali v denním provozu.

Čtěte také: Tíhne vaše dítě k manuální práci? Zvažte učiliště

 

Trpělivost vede k vyšším výdělkům

Máte praxi a ovládáte alespoň jeden světový jazyk. Tím vaše šance mezi absolventy vzrůstají. Dalším bodem, na kterém se při pohovoru můžete zaseknout, je výše nástupního platu. „Zatímco absolventi by si představovali nástupní plat v rozmezí od 25 do 30 tisíc korun, téměř 40 procent firem uvádí, že obvyklý nástupní plat v jejich společnosti se pohybuje mezi 15 a 20 tisíci korun měsíčně,“ uvádí na pravou míru obvyklý nepoměr Martina Látalová.

Jedním dechem ale dodává, aby se až desetitisícového rozdílu mladí uchazeči zbytečně neděsili. „Plat ve firmách v Česku ale poměrně rychle roste. Už po roce práce je 50 procent firem ochotno zvýšit svým zaměstnancům plat na 25 až 30 tisíc korun,“ říká.

Čtěte také: Jak si říct o vyšší plat. 1. část


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru