Problém začíná už na školách, ukázala Burza práce

Burzy práce se účastnilo rovněž 11 škol. Podle ředitelky Úřadu práce v Příbrami Renaty Malichové je potřeba navázat spolupráci právě mezi školami a zaměstnavateli.
  |  

V první části naší reportáže z Příbrami se zaměříme na to, proč je podstatné, že se na Burze zaměstnavatelů ocitly i školy.

V Příbrami se v pátek 17. září konala akce, která měla přímo spojit zaměstnavatele s osobami hledající práci. Zájemci se mohli po místě poohlédnout u 21 vystavovatelů.

Problémem, který se na Burze práce ukázal v plném světle byl nedostatek technicky vzdělaných pracovníků. „Měli jsme například dva měsíce vystavený inzerát, na který se přihlásili čtyři uchazeči,“ dozvídáme se u stánku společnosti NOEN, a.s. působící v oblasti povrchových dolů. Rozkol mezi nabídkou a poptávkou je nicméně pouze důsledkem problému, který začíná už ve školních lavicích.

Propojení škol a podnikatelů

„Je třeba navázat spolupráci přímo mezi školami, podnikateli a zaměstnavateli tak, aby došlo k tomu, k čemu už dochází,“ sdělila ČtiDoma ředitelka krajské pobočky úřadu práce Příbram Renata Malichová. „Například k tomu, že školy vytvářejí zaměstnance přímo na míru pro některé podnikatele, což vidím jako velmi pozitivní a přínosnou věc.“

Zástupcem školy, jejíž studenti v žádném případě netrpí nedostatkem pracovních příležitostí, byla Střední škola letecké a výpočetní techniky Odolená voda. „V loňském roce jsme měli jednoho nezaměstnaného žáka v Českých Budějovicích,“ dozvěděli jsme se od zástupce ředitele Miroslava Maršouna. Rozdíly mezi kapacitou školy a zájmem o studium jsou však obrovské. Letecká škola shání 120 žáků do čtyř oborů.

Studiem k nezaměstnanosti

„Troufám si říct, že absolvent technického směru se u nás téměř neohřeje, anebo neobjeví,“ souhlasí Renata Malichová. „Horší jsou záměry vzdělavatelů, kteří vytvářejí nezaměstnané už ve škole. Osobně se domnívám, že humanitních oborů je u nás moc. Jsme a priori průmyslová země a spíš bychom se měli zaměřovat na technické obory. Ale to je problém už od základní školy. Kdyby se děti naučily mít rády matematiku, už by jinak volily střední i vysokou školu.“

V pokračování zprostředkujeme první dojmy vystavovatelů i uchazečů. Objevil se zde rovněž nový středočeský gigant. Agenturní zaměstnance do skladu Amazonu v Dobrovízi zde sháněla personální agentura Adecco.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru