Rozhovor s majitelkou pivovaru Berounský medvěd. II. část

Mayerovi chytrým podnikatelským tahem spojili funkci vrátného s prodejem piva. Berounský medvěd je tak k dostání 24 hodin denně na vrátnici v areálu.
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

V druhé části rozhovoru s paní Mayerovou jsme probraly například filmaře, kteří v pivovaru natáčeli.

Rodinný podnik Berounský medvěd je na trhu již téměř dvacet let. Od té doby se mnohé změnilo. Zatímco v minulé části rozhovoru jsme se zaměřily na jeho počátky, pokračování směřujeme více do současného chodu pivovaru.

Jaký byl zezačátku zájem z řad restaurací o vaše pivo?

V rámci kraje byl zájem, ale celkově nijak obrovský. Problém byl v tom, že naše pivo je nepasterizované. Některé restaurace pohořely na tom, že pivo nesmí zteplat. Sudy musí být bezpodmínečně v chladu. Pro některé restaurace je to problém, protože jsou v nich zvyklí na piva z velkých pivovarů, která jsou pasterizovaná a nevadí jim výkyvy teplot.

Kdy nastal zlom, a pivovaru se začalo dařit?

(Smích)…Přesný rok vám neřeknu. Peníze, co jsme vydělali, jsme dávali zase zpátky na další rekonstrukci. Tím, že jsme ve starém objektu (pivovar se nachází v budově bývalého cukrovaru, pozn. red.), tak jsme potřebovali další a další věci upravovat a opravovat. Řeknu to takhle: Nebýt velkého nadšení manžela a toho, že jsem tomu nakonec fandila taky, tak bez toho by to opravdu nešlo.

Jsme takový pivní skanzen," směje se Hana Mayerová a dodává, že jsou možná jediným pivovarem v republice, ve kterém se topí dřevem.

Vzhledem k tomu, že jste rodinný podnik, se nemohu nezeptat, zda jsou do činnosti pivovaru zapojeni i další členové rodiny?

Syn je tu s námi a teď se stoprocentně věnuje kovošrotu (kovošrot byl původně hlavní podnikatelskou aktivitou Mayerových pozn. red.). Dá se říct, že tím uvolnil více času manželovi pro to, aby se mohl zabývat pivovárkem. Naděje jsou možná až vnuci vnučky (smích).

Pivovar už několikrát zlákal filmaře. Co se zde natáčelo?

Film Wanted s Angelinou Jolie, což byla největší akce, kterou jsme zde s filmaři zažili. Točila zde také řada českých filmařů. Např. Dušan Klein tady natáčel film Hrobník. Nebo zde natáčeli trojdílný český seriál Vlna s Bartoškou. Stará fabrika docela láká. Respektive filmaři vždycky říkají, že takových prostorů už moc není. Navíc je to poblíž Prahy, takže třeba z Barrandova nemusí daleko.

Jak se pivovaru daří v současné době?

Řekla bych, že se pivovaru daří. Snažím se, aby lidi věděli, že to pivo se vaří. Dbáme na kvalitu, abychom si nepokazili renomé. Za tu dobu jsme dospěli k tomu, že dnes vaříme sedm druhů našeho piva.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru