Byl Jiří Schelinger zavražděn? Jeho smrt je plná nejasností, mluví se o pomstě StB i nešťastné lásce

K šedesátému výročí jeho narození mu byla v březnu 2011 na jeho domě v Praze 4-Nuslích, kde od raného dětství bydlel, odhalena busta s pamětní deskou
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   osobnost

Rocker s nezaměnitelným hlasem. Jiří Schelinger se do dějin československé kultury zapsal jako nespoutaný idol, který zemřel ve stylu opravdové rokenrolové hvězdy. Jeho skok do Dunaje je však stále předmětem spekulací a mnoho lidí věří, že vše bylo jinak. Čím si nejen jeho skalní fanoušci lámou hlavu?

"Holubí dům", "René, já a Rudolf" či "Šípková Růženka". To je jen velmi stručný výčet hitů, které oživila svým hlasem legenda československé hudby – Jiří Schelinger. Kultovní osobností kulturní scény se však stal také způsobem, jakým z tohoto světa odešel. Osudný bratislavský most přes Dunaj byl pravděpodobně posledním místem, kde nezapomenutelný umělec stál mezi živými.

Dle oficiální verze jeho smrti se z ješitnosti pustil vstříc divokému veletoku a už se mezi živé nevrátil. Rebelský styl života a poněkud románový konec jeho osudu je tak jako stvořen pro konspirační teorie, které polemizují o dalších scénářích oné tragické noci v Bratislavě.

Okupace a „uklizení“ do Bohnic

Jiří Schelinger – idol žen a legenda československého bigbítu – kolem sebe už od mládí vytvářel jisté kultovní a rockové ovzduší. Po srpnové okupaci v roce 1968 byl zadržen policií jako jeden z těch, který po městě šíří urážlivé plakáty vůči okupantům.

Jiří Schelinger
- Jedna z předních postav českého rocku.
- Podle seznamu, který vyšel v Rudém právu, podepsal v roce 1977 Antichartu.
- Údajně jeho mrtvé tělo bylo vyloveno z vody 7. května 1981 u osady Bodíky, v katastru obce Horný Bar, ve značném stupni rozkladu.

V zadržovací vazbě se pokusil o demonstrativní sebevraždu, aby si vynutil brzké propuštění. Tento čin byl základem k získání modré knížky. Když se chtěl vyhnout vojenské službě, raději se díky sebevražedným sklonům uklidil do psychiatrické léčebny v Bohnicích. Zda šlo o propracovaný plán, jak se vyhnout nepříjemným povinnostem, je otázkou.

Už z těchto okamžiků života Jiřího Schelingera je však patrné, že se nejednalo o žádného zakřiknutého chlapce. Muž s talentem na rozdávání prostě žil naplno, a to si mnohdy vybírá svou daň.

Český Ozzy Osbourne

Když se oné noci rozhodl skočit vstříc proudu řeky Dunaj, byl už etablovanou hvězdou československé hudební scény. Aby mohl nadále vystupovat a neohrozil svou kariéru, ani kariéru dalších členů kapely, podepsal v roce 1977 Antichartu. V sedmdesátých letech se objevuje fáma, že by mohl být náhradou za Ozzyho Osbourna v kapele Black Sabbath, ale jednalo se spíše o blažené přání fanoušků, kteří hledali za každou cenu senzaci.

Že osoba Jiřího Schelingera přitahuje fámy a spekulace, se potvrdilo právě onoho tragického 13. dubna 1981. Do Bratislavy tehdy přijal pozvání, aby zde natočil ve studiu Československé televize Bratislava na playback svůj filmový hit Což takhle dát si špenát. Zdá se, že to byla „labutí píseň“ jeho života. Pokud tedy na Starém mostě v Bratislavě před skokem nezazpíval píseň jinou.

Konspirační teorie

V Bratislavě se už po přesných informacích pátrá velmi těžce. Nejasnosti a podezření ohledně Schelingerovy smrti vzbudilo už chování samotné policie, která zprávu o jeho úmrtí evidovala jako přísně tajnou a některá fakta měla být dokonce skartována.

Nejznámější spekulace o důvodech jeho smrti:
- Mohlo se jednat o úkladnou vraždu zosnovanou Státní bezpečností.
- Zpěvák mohl být pod vlivem marihuany.
- Mohl se utopit kvůli Ivě Janžurové.
- Také se spekuluje, že mohlo jít o pokus zpěváka emigrovat, případně žít v klidu v ústraní.

Nejslavnější konspirační teorie hovořila o tom, že smrt pouze předstíral, aby mohl v klidu zmizet do západního Německa, kde dožívá s jinou identitou, což jsou spekulace podobné těm o smrti Elvise Presleyho. Tajemné chování policie také přineslo další teorii, kde byla jeho smrt přisuzována dokonce Státní bezpečnosti. Ta tak údajně jednala právě proto, aby nemohl emigrovat.

Oficiální verze však zněla poněkud pragmatičtěji. Když se Schelinger vracel do hotelu z vinárny, potkal údajně svoji bývalou dívku a zároveň hlavního svědka celé události. Dívku doprovázel její přítel a po cestě se k nim přidali další dva neznámí mladí muži, kteří údajně popouzeli Schelingerovu ješitnost. Zpěvák byl možná do dívky stále zamilovaný a kvůli nešťastné lásce se rozhodl riskovat. Buď jak buď, situace se vyhrotila natolik, že se muži vzájemně vyhecovali ke skoku z bratislavského Starého mostu vedoucího přes Dunaj.

Osudný skok do Dunaje

Neznámý muž tak učinil jako první. Schelinger odhodil bundu a rozhodl se ho následovat. Na rozdíl od Schelingera se podařilo muži chytit bójky, zato slavný zpěvák už nad hladinu nevyplaval.

7. května řeka o pár metrů dál po proudu řeky odhalila tělo, které podle posledních teorií opravdu patřilo Jiřímu Schelingerovi. O této skutečnosti později referovala jeho druhá žena Jitka Poledňáková. Dodnes se hovoří o tom, že nikdo z rodiny u identifikace zesnulého nebyl. Nic na tom nemění fakt, že byl se svou druhou ženou již rozvedený.

Zda je ona historka z Bratislavy pravdivá, je kvůli obrovskému počtu spekulací a nedostatku reálných důkazů stále zahaleno v mlze nejistoty. Pravdou však zůstává, že Jiří Schelinger 13. dubna roku 1981 ve svých 30 letech odešel na věčnost – a s ním i nezaměnitelný hlas rockera, který však nadále žije skrze jeho písně dodnes. 

Zdroje: iRozhlas, ireport.cz, wikipedia

KAM DÁL: Autor hitu Náhrobní kámen Petr Novák doplatil na příšerný životní styl. Neskutečné, co do sebe denně cpal.