Valerii Kaplanové přinášela role její vychrtlá postava a vrásčitá tvář. Rum a cigarety střídala s tučným masem

Valerie Kaplanová získávala role i díky svojí nevšední postavě a tváři
 

 

Na herečku Valerii Kaplanovou jistě nezapomeneme, i když ji velké filmové role spíše míjely. Její podoba je ale nezapomenutená. Kdo jiný by dokázal tak dokonale ztvárnit například roli Smrtky nebo dokonce snad i samotného Járu Cimrmana? Herečka, kterou filmoví režiséři objevili až kolem její padesátky, hrála až do své poslední chvíle.

Herečka Valerie Kaplanová se narodila a první rok svého života prožila ještě za Rakouska-Uherska, dokonce v jeho hlavním městě - ve Vídni, kde její otec pracoval jako obchodní zástupce pro obuvnickou firmu. I když vystudovala obchodní akademii a zdálo se, že bude žít docela “obyčejný” život sekretářky či kancelářské asistentky.

Osud měl naštěstí jiný názor

Osud o jejím dalším životě rozhodl jinak - a díky tomu máme dodnes možnost obdivovat její herecký talent v mnoha filmech. Kdo by mohl lépe ztvárnit například babičku z komediální série Zdeňka Trošky Slunce, seno…? Umíte si představit jinou herečku v roli tajemné “průvodkyně” po muzeu Járy Cimrmana ve filmu Jára Cimrman ležící, spící? Ale to rozhodně nejsou jediné role nevšední herečky Valerie Kaplanové, k níž byl osud poměrně krutý.

Prošla mnoha divadly

S herectvím se Valerie Kaplanová začala seznamovat v době, kdy pracovala jako sekretářka. Tehdy se stala členkou ochotnického spolku a před diváky prvně předstoupila ve svých třiadvaceti letech - již v Praze - dokonce ve Vinohradkém divadle. K velkému zlomu v životě Valerie Kaplanové došlo až po druhé světové válce.

Tehdy se rozhodla, že ji herectví láká natolik, aby opustila svoje dosavadní zaměstnání a dala se na poměrně nejistou dráhu umění. Nejprve nastoupila do Zemského divadla v Liberci, následovalo angažmá v Karlových Varech a pak přišlo brněnské Národní divadlo, Zlín a Pardubice, kde se herečka usadila natrvalo.

Smrtka i bába Tutovka

V divadle i ve filmu se prosadila mimo jiné také díky svojí postavě a neobyčejné vizáži. Štíhlá až hudená postava, tvář již v poměrně nízkém věku plná vrásek a zvláštní hlas - to vše vyhledávali jak divadelní, tak i filmoví režiséři v momentu, kdy bylo třeba obsadit dramatické, ale jak se později ukázalo, i komediální role. Pohádkové princezny Valerii Kaplanovou sice minuly, ale v některých si přesto zahrála, i když na opačné straně - tedy na straně zla. Jde například o pohádku Kočičí princ, kde se ujala role babizny.

Pohádka Honza málem králem jí dokonce přinesl roli Smrtky. Zájem o herečku projevovaly i zahraniční produkce, a tak se objevila také v takových filmech, jako je Proces, Giorgino a další… A pamatujete si televizní losování Tutovky? V době těsně po listopadové revoluci šlo o nejoblíbenější loterii, v níž se lidé díky stíracím losům mohli dostat buď k okamžité výhře nebo i do následné televizní části hry. Tváří  soutěže - “Bábou Tutovkou” - se stala právě Valerie Kaplanová.

Plná energie až do posledních rolí

Někteří herci, kteří se s ní za dobu její kariéry setkali, se shodují na tom, že si zvláště ve vyšším věku nedokázala odepřít cigarety a dokonce ani větší množství alkoholu. Pokud si mohla vybrat z jídelníčku, volila hlavně tučná masa, což se příliš neshodovalo s její vychrtlou postavou. Nic to ale nemění na tom, že šlo o velmi aktivní ženu, která milovala život a uměla se na něj dívat s nadhledem.

Režisér Zdeněk Troška na Valerii Kaplanovu nedal dopustit. Několikrát se vyjádřil v tom smyslu, že i ve vysokém věku měla v sobě mnohem více energie než i mnohem mladší herci. A diváci každého věku ji také tak přijímali, dokonce i ve chvíli, kdy moderovala ve své době oblíbený hudební pořad ESO, jehož běžnou moderátorkou byla bezmála o šedesát let mladší Tereza Pergnerová. Život Valerie Kaplanové ukončila až 13. května roku 1999 zákeřná rakovina.

KAM DÁL: Dřevěná Bouda slámou vycpaná. První české divadlo vydrželo pouze tři roky

 


Životní styl

Hobby