Tomáš Czernin: Porazit ANO? Jde to, sám jsem si to vyzkoušel

Parlamentní volby nedopadly pro TOP 09 příliš dobře. Do Sněmovny se strana dostala na poslední chvíli a téměř všichni uvnitř i venku se shodli, že musí přijít změna. Na celostátním sjezdu "topky" však nebyl zvolen pouze Jiří Pospíšil novým předsedou. Výrazný spěch zde zaznamenali zástupci Středočeského kraje. 

30.11.2017 - 09:15   |  
Starosta Roztok Jan Jakob dostal důvěru
Zobrazit fotogalerii (3)

Celostátní sněm TOP 09 skončil řadou úspěchů pro delegáty Středočeského kraje. Nejsilnější mandát místopředsedy získal s celkem 93 % všech hlasů senátor Tomáš Czernin. Velmi silný mandát do výkonného výboru strany udělili delegáti krajskému předsedovi Janu Jakobovi a krajskému zastupiteli Petru Tisovi. Do smírčí komise pak byla zvolena Michaela Bartošková z regionu Kutná Hora.

Nová krev je potřeba

Kromě Jiřího Pospíšila jako předsedy si strana o víkendu volila zbrusu nové vedení. Ze zástupců Středočeského kraje dosáhl největšího úspěchu senátor Tomáš Czernin. Již v 1. kole byl zvolen místopředsedou strany. Obdržel 165 hlasů, tedy důvěru do něj vložilo 93 % všech přítomných. Podporu spolustraníků si mimo jiné vysloužil svým působivým vítězstvím v loňských senátních volbách, kdy s takřka 60 % porazil oponenta z ANO.

"V senátních volbách se mi podařilo porazit kandidáta ANO, proto vím, jde to. V každé společnosti je zlo, které čeká na svou šanci, a volby k tomu daly příležitost. Bahno, které se nám lepí na holínky, činí naše kroky stále kratšími. Ale nedává nám právo zastavit," motivoval Czernin své stranické kolegy k další práci. 

Středočeši se neztratili, naopak

I při volbě výkonného výboru se Středočeši pyšnili nejsilnějším z udělených mandátů. Starosta Roztok a krajský zastupitel Jan Jakob získal 84,4 %. "Takto silné podpory kolegů si velmi vážím, je to pro mě motivace k další práci. Velmi se těším na spolupráci s nově zvoleným vedením strany v čele s panem Pospíšilem, v jehož proslovu mě zaujalo několik postřehů. Například na první pohled jasná konstatovaní: bez politických stran nemůže být demokracie, stát se má řídit jako stát, nelze ho řídit jako firmu. V dnešní době to ale bohužel nejsou samozřejmosti."

Druhým zvoleným Středočechem je rovněž krajský zastupitel a manažer nemocnice Petr Tiso, jehož kolegové obdařili více jak 65% důvěrou. Velmi silné podpoře se těší i zvolená Středočeška Michaela Bartošková, která byla téměř 89 % zvolena jako členka smírčí komise, která řeší případné nejasnosti vyplývající z vnitrostranického hlasování strany: "Často tam, kde končí text normy, začíná problém. Proto je potřeba nejen číst strohé texty směrnic, ale i naslouchat a používat zdravý rozum." Uvidíme, do jaké míry "nová krev" straně pomůže. 

Klíčová slova: