Finále volby degradovala Pavlova mluvčí Řeháková. Nedůstojné a afektované, hodnotí její projev expert

Markéta Řeháková byla nepříjemným kontrastem k serioznosti a důstojnosti Petra Pavla
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   analýza

Petr Pavel bude prezidentem republiky, vystřídá Miloše Zemana. Andreje Babiše porazil o téměř milión hlasů. Rozdílná nálada byla logicky znát i v táborech obou kandidátů bezprostředně po oznámení výsledků. Přesto jsou věci, které jsou přes čáru a neměly by se dít ani ve chvíli největší euforie, jak podotýká expert na komunikaci Petr Vojnar.

Petr Pavel se hned v prvním projevu pokusil spojit rozdělenou společnost, velmi hezky mluvil i k voličům Andreje Babiše. A zároveň dokázal, že bude reprezentativní hlavou státu. „Styling byl moderní a vhodně zvolený. Zároveň však decentní. Generál byl skvěle upravený, působil důstojně,“ hodnotil vzhled Petra Pavla pro Čtidoma.cz expert na komunikaci Petr Vojnar.

Prezident Pavel očima experta

Důstojný projev, skvělá a srozumitelná rétorika, dobře posazený a klidný hlas. Jediné, co bych mu vytkl, byl náklon na pravou stranu (pravé rameno níž), který byl znatelný po většinu projevu a mohl pro oko i mozek pozorovatele působit nepříjemně nesymetricky. Pokud jde o komunikaci, tu Petr Pavel zvládl ve všech směrech skvěle. Totéž se ale bohužel nedá říci o jeho ředitelce komunikace Markétě Řehákové, která se ujala role jakési moderátorky slavnostní chvíle.

Markéta Řeháková
- Zřejmě bude na Hradě Pavlovou tiskovou mluvčí.
- Od roku 2017 pracovala v mediálním domě Economia.
- V Hospodářských novinách se zabývala hlavně evropskými, bezpečnostními a politickými tématy.
- Poté odešla do společnosti Semantic Visions.

Z lidského hlediska to asi chápu, ale z toho expertního musím říct, že působila nedůstojně, neprofesionálně, přemotivovaně až nesympaticky. Zbytečně tak slavnostní akt degradovala na maturitní ples v čase kolem půlnoci, kdy je na rádoby veselá vystoupení místo. Její projev byl afektovaný a zmatený. K tomu bohužel přispěla i intonačně nepříjemná poloha jejího hlasu. Zbytečně na sebe strhávala pozornost a působila jako rušivý element. Mluvčí by měl za všech okolností reprezentovat svého „zaměstnavatele“ s vážností a důstojností. Což samozřejmě neznamená, že nemůže působit lidsky, uvolněně a autenticky.

Poražený Babiš očima experta

Bývalý premiér byl viditelně zklamaný, což je při prohře logické. Ze začátku mluvil rozechvělým hlasem, byl bledý a jeho blahopřání panu Pavlovi bylo, dle intonace hlasu, slyšitelně neupřímné. Jinak působil srozumitelně.

Opět ovšem nezapomněl obvinit okolí z vlastního neúspěchu a útoků na svou osobu, rodinu, tým a příznivce ANO. Pan Babiš nedokáže přiznat vlastní podíl viny na špatném výsledku, totálně postrádá jakoukoliv sebereflexi. Jeho projev byl očekávatelný a standardní – obvinil všechny kolem sebe, a to včetně moderátora České televize Řezníčka či paní Drtinové z DVTV.

Petr Vojnar je specialista na komunikační dovednosti a mediální prezentaci, profesionální řečník a moderátor. Ve své praxi se zabývá primárně školením a tréninkem rétoriky, sebeprezentace, přípravou na veřejná vystoupení nebo vystupování před kamerou. Přednáší a pořádá workshopy či školení nebo semináře pod hlavičkou Akademie SEBA – akademie sebevědomého řečníka. Mezi jeho klienty patří mimo jiné firmy, top manažeři, ředitelé firem, profesionálové z médií, politici či prezidentští kandidáti.

KAM DÁL: Babišova manželka Monika: Ztrápená žena, která podléhá trendům Pařížské ulice.


Zdraví a styl