Maroko stále počítá oběti pátečního zemětřesení. Čeští záchranáři zatím nepomohou

Tým USAR se zaměřuje především na vyproštění osob v zástavbě
Zobrazit fotogalerii (1)
  |   analýza

Páteční zemětřesení v Maroku bylo podle seizmologů nejsilnější za celé století, úřady evidují přes dva tisíce mrtvých a podobný počet zraněných. Tato bilance však zcela jistě ještě poroste. Největší škody totiž podle úřadů ale nastaly mimo města, odkud informace pronikají pomaleji a pomalejší je i okamžitá pomoc.

Do Maroka mohl odcestovat i náš tým USAR. Česká republika však dosud neobdržela souhlas marocké strany pro nasazení záchranného týmu. Stále však zůstává v pohotovosti. Samotný tým je organizován tak, že může na místo zásahu vyrazit v řádu hodin od akceptace nabídky pomoci.

Co je tým USAR

Pod zkratkou USAR se skrývá anglický název Urban Search and Rescue. Je to specializace hasičů, která se zabývá nalezením, vyproštěním a ošetřením osob z objektů s narušenou statikou – může jít i objekty, které jsou zcela zbořené. V České republice máme USAR týmy u HZS Hlavního města Prahy a také u HZS Moravskoslezského kraje – kynologové pro USAR tým se ale nacházejí například i u Záchranného útvaru HZS ČR nebo také u HZS Libereckého kraje. Do týmu USAR se nepočítají jen obyčejní hasiči, ale také hasiči-kynologové, statici nebo lékaři. USAR má dvě struktury – těžký a střední. Střední USAR je pak koncipován tak, aby bylo možné téměř ihned jej vyslat na místo mimořádné události v tuzemsku nebo v zahraničí. Mezi kynology pak mohou být i kynologové od městské a obecní policie a dobrovolných organizaci, které se zabývají záchrannou kynologií. Důležitou podmínkou je ale splnit patřičné atesty a být zdravotně způsobilí pro takové cesty a činnosti.

Jak tým USAR vypadá

Týmy jsou připravené pro rychlé nasazení zejména do oblastí zasažených zemětřesením, mohou však také působit v ČR – například při zřícení budov. Týmy jsou koncipovány tak, aby týlové zabezpečení nebylo závislé na prostředcích v místě působení. U těžkého týmu až na 10 dní, u středního na dní 7. Týmy se skládají u „těžkého týmu“ z 69 osob (velitele, jeho zástupce, 2 velitelů segmentů – čet, 2 zástupců velitelů segmentů, 2 techniků technické služby-spojařů, 2 logistiků, 4 styčných důstojníků, 2 lékařů, IT specialisty, statika, bezpečnostního důstojníka a důstojníka plánování, 4 velitelů družstev, 4 družstev hasičů – 1+9 a 2 kynologických skupin – 1+4). Střední potom z 36 osob – z 6 kynologů, lékaře, 2 týlových techniků, IT technika, velitele odřadu, zástupce velitele odřadu a 2 styčných důstojníků, velitele čety, dvou družstev hasičů-záchranářů 1+9 a statika. 4.

Kde mohou zasahovat

Týmy jsou připraveny se během několika hodin přepravit letecky či pozemní cestou do zahraničí a účinně zasáhnout ve spolupráci s domácími záchrannými jednotkami. USAR tým je vybaven nejmodernější vyhledávací a záchranářskou technikou, včetně dýchacích přístrojů. Vedle lezeckého vybavení zde nechybí motorové pily, rozbrušovačky na kovy, zdivo a beton, vrtačky, sbíječky, hydraulické stojky, ale také kvalitní přístroje na vyhledávání zavalených osob (echolokátor, bioradar, štěrbinové kamery…) a hydraulické nářadí na vyprošťování zraněných z dopravních prostředků. Ve „výbavě“ jsou také speciálně cvičení a certifikovaní psi pro sutinové vyhledávání.

Těžký tým poprvé zasahoval v únoru v Turecku

Česká republika tak vyslala poprvé v historii těžký USAR tým v letošním únoru do Turecka, v minulosti byl vyslán střední USAR tým například na pomoc v souvislosti s výbuchem v Libanonu, zemětřesením v Nepálu, Pákistánu nebo Íránu. Současný zásah v Maroku je pro náš tým již druhý v letošním roce.

Zdroj: zezivotazs.cz, hzscr.cz, irozhlas.cz