Zůstanu i po válce, i když mám k Čechům výtky, říká Ukrajinka Alexandra (22). Dorazí i manžel s celou rodinou

V České republice chce začít nový život
  |   povídka

Když Alexandra s maminkou, tatínkem a malým bráškou utíkala z Ukrajiny, moc si toho nevzala. Čas měla jen na sbalení nejnutnějších věcí a plyšáka, kterého dostala jako miminko od dnes již mrtvé babičky. I když si uvědomuje hrůzy, které v její zemi páchá Vladimir Putin, v České republice zřejmě zůstane i po válce.

Ve své vlasti studovala vysokou školu, chtěla být expertkou na marketing a komunikaci. Zřejmě dobrý obor, protože například diplomacie Irině nic moc neříká. „Říkám to, co si myslím. Mohu hodně lidí ranit, vím to. Ale to samé vyžaduji od ostatních, nesnáším přetvářku,“ vysvětluje pro Čtidoma.cz mladá žena, která s rozhovorem souhlasila pouze pod podmínkou, že její tvář zůstane utajena.

Na nikom nejsme závislí

Je jednou z mnoha, které z Ukrajiny přišly do České republiky. V něčem se ale liší. Není poražená, i když si hrůzy rozpoutané Putinem plně uvědomuje. „Nevím, kolik mých kamarádů zemřelo nebo ještě zemře. Není mi to jedno, strašně ráda bych je měla zde. Ale nejde to, oni se nějak rozhodli,“ naráží na skutečnost, že někteří její blízcí raději zůstali na Ukrajině a chopili se zbraní.

Když přišla do Prahy, dostalo se jí pomoci. Na nic si nestěžuji. To, co někteří Češi pro nás Ukrajince dělají, je neskutečné. Jsem moc vděčná za to, jak nás přijali. Celá rodina už bydlíme, všichni máme práci, nejsme na nikom závislí.

Z Ukrajiny přišla i paní Anna (58). Čechy si nemůže vynachválit. „Moc nám pomohli. Nevím, co bychom dělali, kdyby nebylo Čechů. Nikdy to nemůžeme zapomenout,“ říká pro Čtidoma.cz.

Rodiče nechtějí zpátky domů

Jedním dechem však dodává, že ne zdaleka všichni jsou "normální". „Těch poznámek, co jsem si vyslechla jen proto, že jsem z Ukrajiny? Nepočítám je, máte tu pár blbců. Ale s hlupáky opravdu nemá cenu diskutovat, protože pak diskutují hlupáci dva. A do toho se mi nechce. Nakonec, jsou na obou stranách. Samozřejmě i mezi Ukrajinci,“ umívá se.

Po válce zřejmě v České republice zůstane. „Zůstanou i rodiče, líbí se mi tu. Dorazí i manžel a další příbuzní. Jen co to bude bezpečné. Většina lidí je super, těch pár pošuků to změnit nemůže. A co si budeme povídat, většina stejně machruje jen na sociálních sítích. I díky tomu jsem si snadno našla práci a v hledáčku mám mnohem lepší. Makat mi nevadí,“ uzavírá dvaadvacetiletá žena.

​(na žádost respondetky je v článku změněno jméno, fotka je pouze ilustrační)

KAM DÁL: Čekám dítě s neplodným chlapem, říká Tamara (27). Popisuje, jak odhalila jeho tajný druhý život.