Povinná maturita z matematiky, zelená domácímu vzdělávání. Co si o tom myslí rodiče?

Stát se nedívá na všechny děti stejně
10.03.2016 - 17:05   |  

Poslanci 9. března schválili řadu změn. Maturanty za čtyři roky čeká povinná matematika, předškoláky alespoň jeden povinný rok vzdělávání. Děti se mohou učit doma i na druhém stupni ZŠ. Posléze se nevyhnou jednotným přijímacím zkouškám na SŠ. Co si o těchto změnách myslí rodiče? Považují je za krok správným směrem, nebo slepou uličku?

Když jde o vzdělání našich dětí, budí to vždy velké vášně. Chystaných změn se přitom sešlo hned několik. Vezmeme-li to od těch nejstarších, nevyhnou se strašáku v podobě matematiky. Povinná maturita by měla být od roku 2021.

 

Matematika jako nepřekonatelný problém

„Myslím, že maturitu by si měly školy určit samy. Maturovat z matiky na zdravotní škole například je jako maturovat z biologie na průmyslovce,“ říká Ivana z Kladenska. Povinná maturita z matematiky ve skutečnosti nebude platit pro všechny střední školy, ale pouze pro ty, které budou mít v osnovách určitý počet hodin, tedy například odborné školy a gymnázia. Co se týče osnov, řada rodičů by s povinnou maturitou z matematiky souhlasila, vyslovují však obavy nad její podobou.

„Záleží na tom, co se bude od maturantů z matematiky požadovat, jaká bude náročnost,“ myslí si Soňa z Kralupska. „Pokud výuka matematiky nedojde změn tj. zjednodušení a nároků na žáky, bude pro spousty "nepřekonatelným problémem". Mám matiku velmi ráda a maturovala jsem z ní, ale pamatuji, jaký to byl oddych pro spousty mých spolužáků, se jí aspoň u maturity zbavit,“ vysvětluje svůj postoj Pavla z Prahy 13. Maturanti budou mít kromě matematiky ještě povinnou maturitu z češtiny a cizího jazyka.

„Matematika mi přijde konečně jako krok správným směrem. Teď má maturitu skoro každý, i ten, kdo neumí spočítat procenta nebo napsat i/y, a to je dost ostuda,“ má jasno Dana z Prahy 13.

Čtěte také: Zřizovatel versus ředitel. Mají radní zasahovat do vedení školy?

 

Jednotné přijímací zkoušky? Stejná hloupost jako maturita z matematiky

Rodiče nedospěli ke konsenzu ani v případě jednotných přijímacích zkoušek z češtiny, literatury a matematiky na střední školy. „Jednotné zkoušky na všechny SŠ mi připadá jako hloupost stejně jak jednotné státní maturity,“ myslí si výše citovaná Pavla. „Přijímací zkoušky určitě ano. Ony v podstatě už ty první zkoušky ukážou rozdílnost výuky na základních školách,“ kontruje Marta z Kolínska. Výjimku budou mít školy, které mají talentové zkoušky, např. konzervatoře.

Čtěte také: Demografická prognóza v Lipencích. Budou školy a školky kapacitně stačit?

 

Domácí vzdělávání podpoří "šílené matky"

Možnost domácího vzdělávání budí větší vášně. „Vzdělávání doma bych povolila třeba ze zdravotních důvodů, ale jinak se bojím, že to bude podporovat "extremní" matky, které mají pocit, že dětem doma předají daleko vše lépe než ve škole a neberou už, že škola je i prostředí, kde se člověk otrkává, socializuje, učí se oponovat, prosazovat názor, bránit se silnějším dětem,“ říká Zdeňka z Prahy 11. „Škoda že ta škola doma nešla už dřív....vyhla bych se šikaně a měla lepší vzdělání,“ kontruje Zuzi z Prahy 13.

Čtěte také: Kauza Třebešín: Ředitel odvolán, nahradí ho jeden ze zástupců

 

Povinná školka? Zbytečnost, nebo vhodná socializace?

Povinná školka naopak vzbudila víceméně kladné ohlasy. „Se školkou souhlasím na 100%. Dítko si potřebuje zvyknout na kolektiv a osamostatnit se,“ říká Darinka z Prahy 13. Našli jsme ale i rodiče s opačným názorem. „S povinným předškolním vzděláváním nesouhlasím, v podstatě je tím uzákoněna 10letá povinná docházka,“ myslí si Soňa z Kralupska. Rodiče budou mít u předškolních dětí i možnost individuálního vzdělávání a poté nechat dítě přezkoušet.

Někteří rodiče vidí ve změnách daleko hlubší problém. „Myslím, že s každým dalším zákonem schváleným takto v tichosti, nám pomalu okrajují demokracii. Jako když diabetikovi uříznou pokaždé jen kousek prstu, ale pokud s tím nezačne něco dělat, nakonec přijde plíživě o tu nohu celou. A to se stane i s naší demokracií. Nejde o to všechno dělat, ale vědět, že když budu chtít, tak budu moct,“ vyjádřila se Ivana z Kladenska.

Navrhované změny ještě musí schválit senát a poté je dostane k podpisu prezident. Co si o těchto novinkách myslíte vy?

Čtěte také: Jdete s dítětem k zápisu do školy? Víme, jak a na co se připravit


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru