Americký mstitel proti Putinovi: Hybridní protiletadlový komplet Avenger na sestřelování ruských raket

Americký hybridní protiletadlový komplet M1097 Avenger. USA dodaly Ukrajině 4 tyto systémy
  |   zajímavost

M1097 Avenger, americký hybridní protiletadlový komplet, dodávají USA bojující Ukrajině. Systém ve své výzbroji kombinuje osm protiletadlových řízených střel FIM-92 Stinger s jedním 12,7mm kulometem FN Herstal. USA dodaly Avenger Ukrajincům, aby se mohli účinně bránit raketovým útokům, jež cíleně decimují infrastrukturu napadené země. 

USA dodaly minulý rok v rámci dalšího zbrojního balíčku v hodnotě 400 milionů dolarů Ukrajině 4 vysoce mobilní hybridní protiletadlové komplety M1097 Avenger. Ukrajina naléhavě tyto i jiné systémy potřebuje pro sestřelování ruských raket, které již několik týdnů ničí kritickou infrastrukturu obránců proti ruské agresi.

Účinný systém proti ruským raketám

Právě Avengery se mají zaměřit zejména na sebevražedné íránské drony Šahíd-136, které Teherán Rusku posílá. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento krok USA ve svém twitterovém příspěvku ocenil. Pro Ukrajinu se jedná o další zajímavý "příspěvek" k zajištění protivzdušné ochrany.

První Avengery byly objednány v roce 1987, systémy vstoupily do služby v roce 1990, kdy nahradily starší systémy M163 Vulcan a M167.

Pokud hovoříme o výzbroji systému, kombinuje v ní osm protiletadlových řízených střel FIM-92 Stinger s jedním 12,7mm kulometem FN Herstal. Avenger disponuje vysoce automatizovaným systémem palebné kontroly.

Avenger byl primárně produkován pro americkou armádu, nicméně jeho dalším uživatelem je rovněž námořní pěchota. V roce 2004 měla americká armáda k dispozici 26 praporů, které byly vyzbrojeny právě Avengery, nicméně prioritizace během operací v Afghánistánu a Iráku způsobila, že do roku 2017 bylo už jen 9 praporů s tímto systémem. Ale i těchto dvou operací se systémy zúčastnily.

Systémy Avenger a Patriot - silné protivzdušné duo

Avenger je standardně umístěn na podvozku terénního automobilu HMMWV, lze ho ale používat i z jiných platforem. První operační nasazení si Avenger odbyl během příprav na válku v Zálivu v roce 1990. Toto nasazení bylo úspěšné, a tak americká armáda podepsala další kontrakt na dodávku 679 vozidel. Co se týče dalšího operačního užití, Avenger se zúčastnil rovněž války v Bosně a Hercegovině.

V roce 2017 byl vykonán test na Eglinově letecké základně, kdy byly dvě střely Stinger vypuštěny na cíl, který představovalo UAV. Stingery byly vybaveny speciálními rozbuškami, jež umožnily, aby detonovaly blízko cíle a mohly tak UAV zničit.

Ukrajina tak získala od USA bezesporu zajímavou posilu. Ta se znásobí ještě více, protože na Ukrajinu míří také osvědčený systém Patriot. O něm se poměrně dlouho debatovalo v politických i mediálních kruzích, tajenka však byla zdárně vyřešena a Ukrajina jej může ihned používat po zácviku svých vojáků na tento systém. Zatím není jasné, kdy první baterie Patriotu na horké ukrajinské bojiště dorazí.

Ještě v této souvislosti dodejme, že i Polsko dostane Patrioty, které budou pravděpodobně rozmístěny u hranic s Ukrajinou. V tomto případě je nedodají USA, ale Německo, které to Varšavě samo nabídlo.

                                                                                                                          Zdroj: Defense News 

KAM DÁL: Ukrajinské kladivo na ruskou armádu: Německá samohybná houfnice PzH 2000.