Bizon, klokan nebo surikata jako domácí mazlíček. Prasata, hady a štíry už má kdekdo

Texaský pár Ronnie a Sherron Bridgesovi si v roce 2004 pořídil bizona. Má vlastní pokojíček s televizí
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Terárium s krajtou královskou je jistě exotičtější než bouda s pejskem. Ale v některých domácnostech se najdou ještě zvláštnější zvířátka. Co takový bizon? Nebo rovnou krokodýl? Touha být odlišný se projevuje i v chovu domácích mazlíčků a někdy zůstává rozum stát, co si někteří lidé pustí do bytu.

Někteří chovatelé si svoji domácnost často promění na malou zoologickou zahradu. Pes a kočka jsou v konkurenci různých exotických zvířecích kolegů v nevýhodě. Jsou totiž moc obyčejní. Trendy dnešní doby určují, že je stále populárnější chovat netradiční druhy. Někdo se v touze zpestřit si život něčím exotickým drží spíše při zemi, jiný zase posouvá hranice možného zase o kus dál. Pojďme si projít nejbizarnější domácí mazlíčky. 

Hadi, pavouci a další „havěť“

Začneme zlehka. Zavedený druh zvířátka už mnoho lidí nepřekvapí. Terária s pavouky a hady jsou dnes dokonce v kategorii běžných domácích mazlíčků. Problémy mohou působit jen návštěvám, které trpí fóbiemi a u nichž může představa krajty vinoucí se kolem nohy způsobit až infarktové záchvaty. Někteří chovatelé jsou schopni zajít v této zálibě tak daleko, že jen pro své mazlíčky pronajmou malou garsonku. 

Sousedé často ani netuší, že místo lidí je ve vedlejší domácnosti hlavou rodiny krajta královská. Terarijní chov se dnes běžně neomezuje pouze na hady a pavouky. V panelákovém bytě je pro některé fajnšmekry zcela normální chovat ještěry všeho druhu, ale třeba i smrtelně jedovatého štíra. Víte doopravdy, kdo vedle vás bydlí? 

Při pořizování miniprasete si dávejte pozor, jestli nejde o křížence. Může se vám stát, že místo roztomilého maličkého společníka vám celý byt zabere obří prasnice (nejde o dvojsmysl, pozn. red.).

Miniprase je trendy

Na řadu přicházejí méně okoukané druhy nastupující generace domácích mazlíčků. Stalo se vám při procházce městem, že jste minuli prase na vodítku? Pokud ano, tak se nebojte, nemáte vidiny. Nový trend mít prase radši na vodítku než na talíři se stává stále populárnějším. Hospodářský chov prasete tak v některých případech dostává na frak. Lidé se nebojí investovat svoji lásku do obrovitého pašíka klidně uprostřed Prahy. Pro ty, kteří by je rádi napodobili, ale děsí se velikosti klasického čuníka, je tady řešení.

Miniprase je absolutním hitem posledních trendů mezi domácími mazlíčky. Nejznámější Göttingenské zakrslé prase a vietnamské prase. A pokud chcete extrémní dávku roztomilosti, jsou tady pro vás Royal Dandies, jen buďte připraveni, že čím menší, tím dražší. 

Od klokana k bizonovi

Ve finále se dostáváme k té nejbizarnější přehlídce zvířátek, která jsou lidé schopni vpustit za práh svého domu nebo bytu. Máte problém s mraveništěm v obývacím pokoji? Pravděpodobně ne. Nevadí, mravenečníka si můžete pořídit i tak. Existují lidé natolik okouzlení tímto zvířátkem, že si ho jednoduše pořídí domů. 

Velmi lákavým zvířátkem pro chov v domácnosti jsou opice. Roztomilost ale může často vystřídat rychlé vystřízlivění. Chov opic je komplikovaný a nebezpečný. 

Vždycky jste chtěli domácí zvířátko se svojí kapsičkou? Klokan je ideální volbou. Chov tohoto zvířete je ve světě na některých místech normální. V Austrálii se dokonce střílí jako škodná. Kdo se rozhodne zachránit skákajícího tvora a pokusí se ho ochočit, měl by disponovat alespoň pořádnou zahradou.

Další velmi populární zvířátka, která rozšiřují domácí „zoologické zahrady“, jednoduše útočí svojí roztomilostí. Takový mýval se často ani neptá. V Kanadě je zcela běžné, že se usadí na půdě domu a vůbec se mu nechce pryč. Lidé to řeší buď tvrdým zásahem odchytové služby, nebo se pokusí mývala ochočit. V této kategorii si lidé domů pořizují i skunka a surikatu. 

Ten nejvyšší vrcholek, kam lze dojít ve výběru domácího zvířete, zdolal jeden americký pár. Ten si do domácnosti pořídil živého bizona. Zcela normálně ho zvou k večeři, a když chce pobývat pod střechou, nekladou mu odpor. Lidé jsou v posouvání hranic možného někdy nezastavitelní.

Zdroje: redakce, cbsnews.com, crazyrichpets.com, buzzfeed.com, bbcearth.com

KAM DÁL: Odškodné za úmrtí domácího mazlíčka: Za jakých podmínek a kolik?