Justiční omyl! John Lennon s Yoko Ono měli jasno, a co vy?

John Lennon a Yoko Ono nevěřili, že byl Hanratty vrahem
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Mysleli si, že jsou sami v kukuřičném poli, v bezpečí daleko od zvědavých očí jeho manželky. Spletli se. Jejich tajné dostaveníčko bylo náhle přerušeno zaklepáním na okno. Pár čekala neskutečná zkouška s krvavým koncem. Co se tehdy v roce 1961 stalo, proč tato událost přitáhla pozornost novinářů i Johna Lennona a jeho partnerky? A hlavně – dostala policie správného muže?

Milenci byli vyděšeni. Cizinec se zbraní, podivně dobře oblečený v obleku, se posadil na zadní sedadlo. V klidu jim sdělil, že uprchl před spravedlností, a stěžoval si, že má hlad. Vědec Michael Gregsten a jeho laboratorní asistentka Valerie Storie se s ním snažili komunikovat a uvažovali, proč si muž nevzal jejich auto a neodjel.

Místo toho jim nařídil, aby ho bezcílně vozili, pokusy dvojice zbavit se ho nevyšly. O několik hodin později skončili na A6, v oblasti se zlověstným názvem Deadman’s Hill. Přestože muž tvrdil, že si chtěl jen odpočinout, náhle střelil Michaela do hlavy. Ten byl na místě mrtev. Poté v autě několikrát znásilnil Valerii, kterou nakonec postřelil. Jako zázrakem přežila, ale zůstala trvale ochrnutá od pasu dolů.

Byl oběšen, otázky však zůstaly

Případ „Vraha A6“ se stal mediální senzací a následný soud s 25letým Jamesem Hanrattym se ukázal být v té době nejdelším v anglické právní historii. Hanratty byl známý drobný zločinec s pohnutou minulostí, který byl popisován jako „mentálně defektní“ a „potenciální psychopat“. Ale důrazně popíral, že by byl Vrahem A6, a tvrdil, že byl v noci únosu ve velšském pobřežním městě Rhyl.

Případ byl vysoce kontroverzní kvůli nedostatku spolehlivých důkazů a znepokojivým signálům, že porota měla problém dospět k jednoznačnému závěru – v jednu chvíli během jednání dokonce požádala soudce, aby objasnil, co vlastně znamená pojem „důvodná pochybnost“. Verdikt viny následně vyvolal celonárodní pobouření, petici protestující proti Hanrattyho vině podepsalo více než 90 000 lidí. Bylo to k ničemu. Hanratty byl oběšen v dubnu 1962. Stal se jedním z posledních, kdo byl popraven před zrušením trestu smrti.

Vražda s posvěcením státu?

Těsně předtím, než zemřel, Hanratty prohlásil, že je nevinný. Skupina novinářů a poslanců vytvořila ‚„Obranný výbor A6“, aby jeho slova potvrdila. Jedním z podporovatelů organizace nebyl nikdo jiný než John Lennon. On a jeho partnerka Yoko Ono považovali Hanrattyho osud za neoprávněnou státní vraždu a stali se nejznámějšími jmény spojenými s případem. Kromě pózování s velkým transparentem s nápisem „Británie zavraždila Hanrattyho“ uspořádali John Lennon a Yoko Ono dokonce tichý protest ve Speakers’ Corner v londýnském Hyde Parku.

Dvojice celebrit se během protestu zabalila do velkého bílého prostěradla, zatímco Hanrattyho otec promluvil k davu. Dopad případu na britský duch doby byl zdůrazněn skutečností, že Lennon podpořil dokument s názvem „Zabila Británie Hanrattyho?“, zatímco Yoko Ono v živém přenosu křičela „Británie, zabila jsi Hanrattyho, ty vrahu!“.

DNA jako důkaz! Nebo ne?

Velký milník v případu přišel o mnoho desetiletí později, na počátku 21. století, kdy se objevila analýza DNA. Ta potvrdila, že Hanratty byl skutečně Vrahem A6. V roce 2002 soudci odvolacího soudu uznali, že forenzní důkazy získané z oblečení a kapesníku nalezeného se zbraní spojovaly Hanrattyho s místem činu. Valerie Storie, které tehdy bylo necelých 60 let, tuto zprávu uvítala.

Někteří lidé se však domnívali, že důkazy DNA byly kontaminovány, a zájem o případ znovu vzplanul v roce 2023 vydáním knihy Popraven: Byl James Hanratty nevinný? Její autor Robert Harriman poukázal na to, že policie jednala špatně, pochybilo státní zastupitelství a některé důkazy nebyly vůbec zveřejněny. Dodal, že DNA bylo odebráno amatérsky. Ale ať už byl James Hanratty krutým vrahem, nebo obětí monstrózního justičního omylu, případ vraždy A6 zůstává nerozlučně spjatý s Británií 60. let.

Zdroje: bedfordshirelive.co.uk, bbc.com, independent.co.uk, theguardian.com

KAM DÁL: Po stopách psance Robina Hooda: Historik vysvětlil, jak to s ním doopravdy bylo.

Klíčová slova: