Muž našel na zahradě něco neuvěřitelného. Pod trávníkem mu ležel desítky metrů dlouhý obr

Muž na své zahradě objevil ostatky obrovského sauropoda
  |   zajímavost

Překvapený majitel zahrady, která na první pohled vypadala jako každá jiná, na ní učinil jeden z nejvýznamnějších nálezů na našem kontinentu. K neuvěřitelnému objevu došlo v Pombal v Portugalsku.

Šokovaný Portugalec na své zahradě našel ostatky 25 metrů dlouhého dinosaura. Podle expertů v oboru se jednalo o sauropoda, největšího dinosaura, který byl objeven na našem kontinentu. Sauropod byl tím největším druhem těchto prehistorických tvorů vůbec, a tím pádem i největším zvířetem, které kdy žilo na souši.

Na rozdíl od některých jiných druhů těchto majestátních obrů se pohyboval po všech čtyřech a živil se výhradně zelení. Jeho poznávacím znakem byl několik metrů dlouhý krk a ocas.

Muž, který v domě žil už dlouhá léta, narazil na jeho kosti úplnou náhodou při rekonstrukci v roce 2017. Ihned tehdy kontaktoval experty v oboru z univerzity v Lisabonu, kteří se okamžitě vydali k muži na zahradu a začali se zdlouhavým procesem extrakce fosilií. Teprve začátkem tohoto měsíce objevili paleontologové na zahradě muže části páteře a žeber tohoto velikána.

Soudě podle ostatků byl tento gigant, který se po Zemi procházel zhruba před 150 miliony let, vysoký 12 m a jeho délka dosahovala neuvěřitelných 25 metrů

Ostatky dinosaura byly navíc nalezeny neobvykle dobře zachované. Fosilie byla nalezena v pozici na boku s žebry na jejich původním místě. „Není obvyklé najít všechny žebra zvířete tak, jako je tomu tady, a už vůbec ne v této poloze,“ prozradila geoložka Elisabete Malafaia.

„To potvrzuje, že v oblasti Pombal se nachází důležitý fosilní záznam pozdně jurských obratlovců, který v posledních desetiletích poskytl objev velkého množství materiálu významného pro poznání kontinentální fauny, která obývala Pyrenejský poloostrov před zhruba 145 mil. lety," dodala.

Zdroj: BBCDaily Star

KAM DÁL: Obrovská odpočívající kočka na planině Nazca v Peru málem navždy zmizela.


Hobby