Co se dotkne vaší peněženky v roce 2023: Vyšší minimální mzda, přídavky na dítě, příspěvek na bydlení i zvýšení záloh

Pořídit si vlastní elektrárnu není cesta k úplné soběstačnosti, přesto znamená významné úspory
Foto: Depositphotos
Pořídit si vlastní elektrárnu není cesta k úplné soběstačnosti, přesto znamená významné úspory
zajímavost

Přinášíme vám zásadní finanční novinky pro rok 2023! Dochází ke zvýšení celé řady limitů u příspěvků, ale i povinných plateb. Co konkrétně se dotkne vaší peněženky?

reklama

S novým rokem přichází i změny v limitech ohledně financí. Od 1. ledna 2023 dochází ke zvýšení minimální mzdy, přídavků na dítě i příspěvku na bydlení. Na druhou stranu však začíná platit nová paušální daň a zvyšují se minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění.

Vyšší minimální mzda

Hned na úvod začneme dobrou zprávou, která se týká minimální mzdy. Ta se zvyšuje o celých 1 100 Kč, což znamená, že nově nesmí mzda za práci na plný úvazek být menší než 17 300 Kč. V hodinové sazbě to potom znamená minimální limit 103,8 Kč za hodinu práce.

Nová úprava paušální daně

Od roku 2023 začíná platit i vyšší limit pro povinné placení DPH, který je z 1 000 000 Kč zvýšen na obrat vyšší než 2 000 000 Kč za posledních 12 měsíců. Pro živnostníky je připravena i další změna, která se týká paušální daně. Ta byla nově rozdělena do třech různých pásem podle maximální očekávané výše příjmů. Zvýšení přitom proběhlo i u nejnižšího pásma, což je u dřívější loňské paušální daně.

  • 1. pásmo 6 208 Kč měsíčně – příjmy do 1 milionu korun nebo do 2 miliónů korun s uplatitelným výdajovým paušálem 80 % nebo s příjmy do 1,5 miliónů korun a paušálem 60 %.
  • 2. pásmo 16 000 Kč měsíčně – příjmy do 1,5 miliónů korun a do 2 miliónů při 60% výdajovém paušálu.
  • 3. pásmo 26 000 Kč měsíčně – příjmy do 2 miliónů korun.

Vyšší zálohy na zdravotní a sociální pojištění

Dochází také ke zvýšení minimálních záloh na pojištění. Konkrétně činí minimální záloha na zdravotní pojištění pro rok 2023 částku 2 722 Kč. Minimální záloha na nemocenské pojištění u OSVČ je nově 168 Kč měsíčně. Nová minimální záloha na důchodové pojištění za rok 2023 je pro hlavní činnost 2 944 Kč a u vedlejší činnosti na 1 178 Kč. Minimální záloha na nemocenské pojištění pro OSVČ pro rok 2023 činí 168 Kč měsíčně.

Zvýšení příspěvku na bydlení

Od ledna 2023 se zvyšují také normativy pro výpočet příspěvků na bydlení. Na příspěvky tedy může dosáhnout více lidí a zjednodušuje se i systém výpočtu. Limit výše nákladů na bydlení 30 % z celkových příjmů přitom platí pro celou ČR včetně Prahy.

Normativní náklady u vlastního bydlení jsou:

  • domácnosti o jednom až dvou členech 10 932 Kč,
  • domácnosti o třech členech 13 561 Kč,
  • domácnosti o čtyřech a více členech: 16 368 Kč.

Přídavky na dítě

Zvýšení se týká také rodičovských přídavků na dítě, kde došlo ve všech kategoriích o nárůst o 200 Kč. Na přídavky nově může dosáhnout více rodin kvůli zvýšení životního minima o 5,2 % oproti minulému roku.

Měsíční přídavky na děti pro rok 2023:

  • do 6 let – 830 Kč,
  • od 6 do 15 let – 970 Kč,
  • od 15 do 26 let – 1 080 Kč.

Zdroj: financnisprava.czmfcr.cz

KAM DÁL: Dcera málem zemřela, manžel fatálně selhal. Nikdy mu neodpustím, říká Ilona (37).

reklama
#praktické rady #ekonomika #finance #daně #přídavky #příspěvek na bydlení #minimální mzda

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.