Netradiční vánoční dárky, kterými zaručeně nezklamete. Nebojte se pod stromečkem experimentovat

Nevíte, co pod stromeček? Prohlédněte si fotogalerii
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Pravý smysl Vánoc je hlavně prožít čas míru a klidu v rodinném klidu. Pod stromeček samozřejmě patří také dárky. Každoroční otázka je tak alfou a omegou všech svátků. Co si budeš přát k Vánocům? Pokud tak neplníte přání na objednávku, určitě je dobré se porozhlédnout po netradiční inspiraci. 

 

Byť jsou Vánoce hlavně svátek spojený s křesťanskou tradicí, kostely postupně spíše nahrazují obchodní domy. Prosincové dny jsou tak zahlcené džunglí reklam, slev a jiných lákadel, které stáčí pozornost lidského ducha spíše ke komerci. 

Materialistický rozměr Vánoc tak postupně válcuje vše tradiční a doopravdy významné. Už jenom pro pomíjivost nakoupených věcí je dobré se na předávání dárku podívat z trochu jiného úhlu. Pokud je tak prioritou svátku obdarovat, jistě se hodí se zamyslet nad alternativními způsoby, jak potěšit své bližní. Tady je několik netradičních, ale upřímných tipů. 

Obálka s penězi

Když se svezete na vlně zběsilého nakupování a máte starost, aby se dárek doopravdy líbil, existuje jedna jistota, která pravděpodobně nikdy neklame. Zbytečně utracené peníze je tak dobré jednoduše předat v úhledné obálce a výběr tak přenechat na svých nejbližších. 

Nejedná se o žádné zázračné překvapení, ale zato jde o sázku na jistotu. Kašírované neupřímné úsměvy zmizí a s tím i starost o to, zda se dárek opravdu líbí. Kouzlo Vánoc je stejně původně úplně o ničem jiném, a tak je dobré místo zbytečností investovat spíše čas, který trávíte dohromady jako rodina. 

Zážitkový dárek

Když přece jenom toužíte někomu předat dárek s tím, že očekáváte překvapení a radost ve tváři u vánočního stromečku, je dobré se zamyslet, jestli místo nějaké věci nezafunguje spíše poukaz na nějaký zážitek. Nemusíte zrovna skákat přivázán na laně z mostu, ale zvolit lze třeba koupi nějaké letenky do zajímavé destinace. V tomto případě se nemusí jednat ani o moc nákladný dar. 

Ceny aktuálních letenek po Evropě se v lednu či únoru nešponují do závratných částek. Než nevkusná hora drahého oblečení, tak člověku zůstane zážitek na celý život. Vzpomínky z dobrodružství a objevování jiných krajů patří k těm nejvíce bohatým zážitkům, které v životě máme. Proč bychom je tedy nemohli předat rovnou pod stromečkem? 

Podporuje řemeslo

Nákupní centra praskají ve švech a korporátní firmy dovážejí své výrobky z továren, aby se pulty obchodů plnily nově nablýskaným zbožím. Vše svítí, bliká a člověka láká něco takového předat s velkým očekáváním. Nová televize, herní konzole, chytré telefony, počítače, to všechno jsou sice funkční a drahé hračky, které jistě nikoho nezklamou, ale je otázka, zda je to ten pravý dar od srdce. 

Někdy je totiž lepší pořídit něco z ruky opravdového řemeslníka. V současné době je velký výběr hraček, ale i výrobků pro dospělé, které získáte z dílny malých řemeslníků, kteří do svých produktů obtisknou něco navíc. Dárek tak má svůj příběh a nestane se jen užitkovým nástrojem pro každý den. České sklo, truhlářské výrobky či jiné produkty designerů či poloamatérských trhovců mají taky něco do sebe. 

Hlavně štěstí a pohodu

Ano, tento dárek je opravdu netradiční. Nejlepší způsob, jak obdarovat sebe a své milované okolí, je vzpomenout na pravou hodnotu vánočních svátků. Věnovat čas původním tradicím, ale klidně i oblíbeným filmům v televizi je někdy lepší než ty nejdražší dárky světa. 

 

Klíčová slova: